Materiał Partnera

Jak zostać magistrem inżynierem? Czy warto?

Jak zostać magistrem inżynierem? Czy warto?

Jak zostać magistrem inżynierem. Czy warto?

Magister inżynier to tytuł zawodowy uzyskiwany po odbyciu studiów pierwszego i drugiego stopnia. Tytuł magistra inżyniera może uzyskać każda osoba, która pomyślnie ukończy studia wyższe na uczelni publicznej lub niepublicznej (posiadającej odpowiednie uprawnienia), w zakresie nauk inżynieryjnych i technicznych.

Inżynier i magister w polskim szkolnictwie wyższym

W polskim szkolnictwie wyższym, wykształcenie inżynierskie jest poświadczone tytułem zawodowym nadawanym na podstawie rozporządzenia. Tytuł inżynierski to inaczej inżynier (ang. odpowiednik Bachelor of Engineering) lub magister inżynier (Master of Engineering). Do uzyskania tytułu inżyniera wymagane jest ukończenie studiów inżynierskich I stopnia. Z reguły trwają one 7 semestrów (czyli 3,5 roku). Wydziały nauk inżynierskich uczelni wyższych prowadzą edukację w rozmaitych dziedzinach. Doskonały przykład stanowi Gdańska Szkoła Wyższa, kształcąca na kierunkach takich jak zarządzanie i inżynieria produkcji, gospodarka przestrzenna czy architektura krajobrazu. Uzyskanie tytułu inżyniera oznacza ukończenie szkoły wyższej i możliwość podjęcia pracy w zawodzie. Ścieżkę edukacyjną w GSW można kontynuować, podejmując edukację na studiach II stopnia. Trwają one 3 lub 4 semestry, w zależności od wcześniej uzyskanego wykształcenia. Inżynierowie studiują w GSW 3 semestry, licencjaci 4 semestry. Studia pozwalają na zdobycie tytułu magistra. Reasumując, dopiero po ukończeniu studiów I i II stopnia absolwent może posługiwać się tytułem magistra inżyniera.

Czy warto zostać magistrem inżynierem?

Nauka na studiach inżynierskich i magisterskich stanowi okazję do zdobycia najwyższej wiedzy technicznej oraz cennych umiejętności. Co więcej, otwiera ścieżkę kariery naukowej i zwiększa szansę na dobre zarobki. Świadczą o tym ogólnopolskie statystyki dotyczące wynagrodzeń. Według szacunków, osoby z tytułem magistra inżyniera zarabiają ok. 30% więcej niż zwykli magistrowie. Już co czwarty pracownik z tytułem zawodowym magistra inżyniera zarabia co najmniej 9 tysięcy zł brutto miesięcznie. Obecna sytuacja na rynku pracy, cechująca się zapotrzebowaniem na wykwalifikowanych pracowników technicznych, pozwala sądzić, że trend ten będzie się utrzymywał. Z tego względu zdobycie najwyższego wykształcenia technicznego i tytułu magistra inżyniera ma wymiar nie tylko ambicjonalny, ale też praktyczny.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz