Materiał Partnera

Jak zostać kierowcą ciężarówki? Wszystko, co musisz wiedzieć

Jak zostać kierowcą ciężarówki? Wszystko, co musisz wiedzieć

Praca kierowcy często jest bardzo dobrze płatna. Jeśli zatrudnimy się w firmie międzynarodowej, prowadząc TIR-a możemy zwiedzić cały świat. Podpowiadamy, co zrobić, żeby zostać profesjonalnym kierowcą.

Sposób na dobre zarobki

Praca kierowcy ciężarówki ma sporo zalet. Największa z pewnością są zarobki. W zależności od tego, w jakiej firmie pracuje kierowca, może zarobić od ponad 2 tysięcy do nawet 7 tysięcy złotych miesięcznie. Najczęściej zarobki kierowcy wynoszą 2958 zł brutto – informuje portal wynagrodzenia.pl. Bardziej doświadczeni, jeżdżący nie tylko w Polsce, ale też za granicą mają szansę zarobić powyżej 5 tysięcy złotych. Dla wielu, poza pieniędzmi, liczy się też spełnianie marzeń. Są ludzie, których od dziecka pasjonują samochody sportowe. Są i tacy, którzy od małego kochają duże pojazdy – koparki, spychacze i oczywiście ciężarówki. Możliwość zarabiania na życie prowadząc TIR-a to dla nich prawdziwa frajda. Sporo osób decyduje się też na pracę kierowcy ciężarówki po to, żeby zwiedzić świat. Przy odrobinie chęci i dobrej organizacji można w ten sposób zwiedzić wiele miejsc w całej Europie.

Cena za rozłąkę

Najwięcej zarabiają kierowcy, którzy jeżdżą w długie trasy. Ceną za wysokie zarobki jest jednak rozłąka z rodziną, dlatego wiele osób wybiera nieco gorzej płatne zlecenia, oferowane przez firmy działające wyłącznie na terenie Polski. Przez to tracą gotówkę, ale codziennie mogą zjeść kolację z najbliższymi. Zapotrzebowanie na takich kierowców też jest bardzo duże, a zarobki – chociaż niższe od pensji kierowców wyjeżdżających za granicę – wciąż utrzymują się na przyzwoitym poziomie.

Jak zostać kierowcą?

Żeby zostać kierowcą ciężarówki, konieczne jest prawo jazdy kategorii C i E – na pojazdy powyżej 3,5 tony i na przyczepy. Kierowca ciężarówki musi zdać testy psychotechniczne, przejść badania lekarskie. Potrzebne są też uprawnienia do przewozu rzeczy. Uprawnienia do prowadzenia ciężarówki trzeba odnawiać co pięć lat. Kursy jazdy przygotowujące do zdobycia prawa jazdy kategorii CE prowadzi firma Agora-Miraż. Szkoła Jazdy. Dodatkowym atutem dla kierowcy ciężarówki są uprawnienia na przewóz towarów niebezpiecznych – je także można zdobyć po przejściu specjalnego kursu. To tak zwane uprawnienia ADR – pozwalają na przewóz materiałów wybuchowych i paliwa, ale także różnych sprayów, granulatów i innych substancji, które łatwo się utleniają. Kierowca posiadający takie uprawnienia musi wiedzieć, jak zabezpieczyć i bezpiecznie przewieźć taki towar. Posiadając komplet uprawnień, mamy szansę na satysfakcjonującą i dobrze płatną pracę za kółkiem.

Oceń artykuł (9)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz