Materiał Partnera

Jak zoptymalizować podatki w firmie?

Jak zoptymalizować podatki w firmie?

Płacenie podatków w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej to jeden z podstawowych obowiązków każdego przedsiębiorcy, od którego uchylić się nie można. Można jedynie dążyć do tego, aby płacić jak najniższe podatki. Chociaż kojarzy się to jednoznacznie z osiąganiem mniejszego przychodu, wcale tak być nie musi. Dobrze przeprowadzona optymalizacja podatkowa pozwala sporo zaoszczędzić. Sprawdź, co możesz zrobić.

Optymalizacja podatkowa – co to?

Pod pojęciem optymalizacji podatkowej należy rozumieć działania, które podejmowane są przez przedsiębiorców w celu zminimalizowania podatkowych obciążeń. Dotyczą one zarówno podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) oraz prawnych (CIT), jak też podatku od towarów i usług (VAT).

Chociaż optymalizacja podatkowa budzi wiele kontrowersji, jest dopuszczalna w polskim prawie. Każdy przedsiębiorca może prowadzić działania, które pozwolą uniknąć nadmiernego obciążenia fiskalnego, pod warunkiem, że są one zgodne z obowiązującymi przepisami – wyjaśnia pracownik biura rachunkowego Omnibus.

Optymalizacja podatkowa – jak zaoszczędzić?

Nie ma jednego uniwersalnego sposobu pozwalającego na przeprowadzenie optymalizacji podatkowej. Tak naprawdę można zaplanować i wdrożyć różne działania – pod warunkiem, że przebiegają w sposób całkowicie legalny. Jednak jako że istnieje bardzo cienka granica między legalnością a nielegalnością optymalizacji, warto skorzystać z usług doradztwa podatkowego świadczonej przez profesjonalne biuro rachunkowe.

Aby zmniejszyć swoje obciążenia podatkowe, firma może działać na kilka sposobów. Nie wszystkie wymienione niżej metody sprawdzą się w przypadku każdego przedsiębiorstwa, aczkolwiek warto przeanalizować takie opcje.

  • Wybór optymalnej formy opodatkowania

Od wyboru formy opodatkowania zależy wysokość płaconych podatków. Przed zarejestrowaniem przedsiębiorstwa warto sprawdzić, czy możliwe jest np. opodatkowanie ryczałtem. Opłacalność konkretnej formy opodatkowania dobrze jest weryfikować na bieżąco – tak, by w razie np. wyższego przychodu móc zmienić formę podatkowania (jest to możliwe do 20 stycznia każdego nowego roku podatkowego).

  • Leasing operacyjny

Wiele firmy, które chcą zoptymalizować podatki, decydują się na sfinansowanie maszyn, urządzeń czy pojazdów leasingiem operacyjnym. To korzystne rozwiązanie – często dużo bardziej opłacalne niż kredyt bankowy czy zakup za gotówkę.

  • Zatrudnianie osób niepełnosprawnych

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych przynosi wymierne korzyści finansowe. Pracodawca nie tylko może obniżyć opłatę na PFRON, ale również uzyskać dofinansowanie do wynagrodzenia niepełnosprawnych pracowników. Dodatkowym atutem takiej opcji jest poprawa wizerunku.

To zaledwie kilka sposobów, dzięki którym można dokonać optymalizacji. Aby poznać więcej metod, warto nawiązać współpracę z profesjonalnym biurem rachunkowym – szczególnie takim, które świadczy usługi doradztwa podatkowego.

Opracowanie:
Szczecin, marsz. Józefa Piłsudskiego 37 lok. 4a
tel. 91 484 05 17
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz