Jak znaleźć pracę – poszukiwane zawody

Jak znaleźć pracę – poszukiwane zawody

Każdy młody człowiek zastanawia się, jaką ścieżkę edukacji wybrać, by w przyszłości znaleźć dobrze płatną pracę. Ogólnie przyjęło się, że jedynie wyższe studia zapewnią najlepszy start i karierę zawodową. Okazuje się jednak, że na rynku brakuje osób wykonujących zawody rzemieślnicze.

Badania rynku pracy

Badanie „Barometr zawodów”, które zostało przeprowadzone na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, koordynowane jest przez wojewódzkie urzędy pracy. Pokazuje, jak wygląda obecna sytuacja, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na różne zawody. Poszczególne profesje zostały podzielone na trzy grupy: zawody deficytowe, czyli takie, które są szczególnie atrakcyjne i w najbliższym roku osoby z odpowiednimi kwalifikacjami nie będą miały problemów ze znalezieniem pracy, zawody zrównoważone i zawody nadwyżkowe, w których chętnych kandydatów jest zdecydowanie więcej niż miejsc pracy. Badanie wskazuje, jakie jest zapotrzebowanie w poszczególnych województwach oraz powiatach.

Który zawód wybrać?

Wielu młodych ludzi zamiast od początku edukacji postawić na naukę atrakcyjnego zawodu, od razu zastanawia się, jak znaleźć pracę za granicą. Szczególnie zachęcająca wydaje im się np. praca w Niemczech lub Norwegii. Jednak, jak pokazują liczne badania, nie tylko praca za granicą może być gwarancją wysokich zarobków. Statystki dowodzą, że obecnie zapewnieniem dobrego startu w przyszłość może być na przykład nauka w zasadniczej szkole zawodowej.

Z prognozy wynika, że w najbliższym czasie na brak pracy nie będą narzekać osoby z uprawnieniami do wykonywania takich zawodów jak spawacz, operator obrabiarek skrawających, murarz czy stolarz. Ponadto na liczne oferty pracy mogą liczyć kierowcy samochodów ciężarowych oraz autobusów. Poszukiwane są również fryzjerki, krawcowe, pielęgniarki, położne oraz samodzielni księgowi. Na rynku pracy brakuje także osób wykonujących zawody z branży gastronomicznej, czyli: kucharzy, szefów kuchni i piekarzy.

Z kolei nie jest zaskoczeniem, że do zawodów nadwyżkowych należą przede wszystkim profesje, w których chcą pracować osoby po kierunkach humanistycznych. Są to pedagodzy, filozofowie, historycy, a także politolodzy i kulturoznawcy. Problem ze znalezieniem pracy mogą mieć również ekonomiści.

Który zawód jest najlepiej płatny?

Osoby, które wybiorą pracę w zawodach obecnie poszukiwanych na rynku pracy, mogą liczyć na atrakcyjne zarobki. Przykładowo kierowca TIRA-a może zarobić od 2000 do 4000 złotych, fryzjer do ponad 3000 złotych, a zarobki starszego księgowego mogą przekroczyć nawet 6000 zł. Osoby, które wybrały inne zawody, a chciałyby zdobyć nowe kwalifikacje i umiejętności, mogą skorzystać z oferty szkół zawodowych dla dorosłych, a jeśli chcą łączyć pracę z nauką, mogą wybrać zajęcia w zaocznej szkole zawodowej. Nie ma recepty na znalezienie idealnej pracy, jednak nie można zapominać, że kwestia zarobków nie powinna być najważniejsza w wyborze kariery zawodowej. Warto zadać sobie pytanie: który zawód do mnie pasuje? Każda praca powinna dawać satysfakcję i być dopasowana do naszej osobowości i predyspozycji.

Źródło: Barometr zawodów

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz