Jak znaleźć idealny domek letniskowy?

Jak znaleźć idealny domek letniskowy?

Domek letniskowy to świetne miejsce na odpoczynek i zapomnienie o codziennych troskach. Wiele osób uwielbia spędzać w ten sposób wolny czas w gronie najbliższych osób. Marzysz o własnym domku na wakacje? Poznaj nasze wskazówki, jak znaleźć idealny domek. Przeczytaj o wadach i zaletach mobilnych i stacjonarnych domków i dowiedz się, kiedy warto zdecydować się na taras lub antresolę.

Domek mobilny czy stacjonarny?

Na rynku oferowanych jest kilka możliwości. Jedną z nich są mobilne domki letniskowe, wśród których znajdziemy:

  • Domki w formie przyczepy campingowej
  • Domki holenderskie

Szczególnie warte uwagi jest drugie rozwiązanie, czyli domki holenderskie. Jest to świetna alternatywa dla letniskowych domków murowanych. Konstrukcja na kółkach pozwala na swobodne przemieszczanie domku. Oczywiście nie są to pojazdy, które podlegają rejestracji, więc nie mogą poruszać się po drodze. By bezpiecznie przewieźć domek w wybrane miejsce, niezbędne jest wynajęcie firmy, która zapewnia transport gabarytowy lub ponadgabarytowy.

Biura projektowe oferują gotowe domki holenderskie z pełnym wyposażeniem i wszystkimi instalacjami, armaturą oraz grzejnikami, co zdecydowanie jest wygodniejszym i tańszym rozwiązaniem niż budowanie domu na fundamentach, który wymaga wypełnienia wielu formalności.

Jeśli z kolei zdecydujemy się na przyczepę campingową, bez problemu możemy z nią podróżować. Nie jest to też ryzykowny zakup, ponieważ taki mobilny domek łatwiej sprzedać.

Klasycznym rozwiązaniem są stacjonarne domki letniskowe. Dają zdecydowanie większe pole do popisu, a zwolennicy naturalnych wnętrz, podkreślają przytulny klimat wykończony drewnem. Nie ogranicza nas tu przestrzeń, która w domkach mobilnych może nie być zbyt imponująca. Do wyboru są letniskowe domki z tarasem lub antresolą. Stacjonarne domki letniskowe mogą posiadać fundamenty lub nie być na stałe przytwierdzone do podłoża.

Mimo wielu zalet stacjonarne domki przysparzają więcej kłopotów w utrzymaniu. Taki domek trzeba zabezpieczyć przed włamaniem, gdy nie korzystamy z niego poza sezonem. Trudniej też znaleźć nowego nabywcę, gdy będziemy chcieli domek sprzedać.

Jeśli domek drewniany, to z jakiego drewna?

Jeśli wybierzesz letniskowy domek drewniany, warto przemyśleć, który materiał będzie najlepszy. Drewno skandynawskie jest bardzo trwałe, ze względu na surowy klimat północy. Musisz jednak liczyć się z większym wydatkiem. Gdy wolisz zaoszczędzić, możesz postawić na lokalne drewno. Najczęściej jest to drewno iglaste, które jest estetyczne i odporne.

Warto pamiętać, że drewno sosnowe ze względu na większą sprężystość jest bardziej elastyczne i nadaje się do budowy elementów konstrukcyjnych. Mniej trwałe jest drewno drzew liściastych, które w dodatku jest droższe. Trzeba pamiętać, by drewno zostało poddane sezonowaniu i było wystarczająco suche.

Jaki typ domku wybrać?

Jeśli zdecydujesz się na domek stacjonarny, masz kilka opcji do wyboru, w tym na przykład:

Domek z tarasem

Taras to świetne miejsce na miłe spędzenie wolnego czasu. Na tarasie można urządzić grill i spotkać się z rodziną i przyjaciółmi przy wspólnym stole. Zadaszona weranda wygląda stylowo. Jeśli wolisz zaoszczędzić i wybrać prosty domek bez tarasu, z czasem możesz samodzielnie stworzyć na działce altankę. To także dobre miejsce na wspólne grillowanie i biesiadowanie.

Domek z antresolą

Jeśli masz dużą rodzinę i wielu przyjaciół i potrzebujesz miejsca dla gości, pomyśl o zakupie domku z antresolą. Na półpiętrze możesz urządzić wygodną sypialnię. Każda dodatkowa przestrzeń na nocleg się przyda. Przeczytaj, jak zrobić antresolę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz