Jak znaleźć idealną świecę zapachową?

Jak znaleźć idealną świecę zapachową?

Świece zapachowe tworzą niezwykłą atmosferę we wnętrzu. Ciepły blask płomienia relaksuje, a przyjemny aromat wypełnia cały pokój. Dodatkowo producenci świec zadbali o przyciągające wzrok eleganckie opakowania, które stanowią ozdobę same w sobie. Dlatego świeca zapachowa to idealny pomysł na prezent. Dowiedz się, jakie są rodzaje świec i na co zwrócić uwagę przed zakupem.

Jakie są rodzaje świec?

Świece zapachowe parafinowe

Najczęściej spotykane to świece parafinowe. Szeroka dostępność spowodowana jest niską ceną materiału, z jakiego są wykonane. Parafina pozyskiwana jest z ropy naftowej, smoły węgla brunatnego lub łupkowego oraz torfu. W niektórych przypadkach pozyskiwana jest też syntetycznie. Jak widać, lista składników nie napawa optymizmem. By tego było mało, najtańsze świeczki zawierają niebezpieczne barwniki i sztuczne kompozycje zapachowe. W przypadku świec niskiej jakości w czasie spalania wytwarzane są szkodliwe dla zdrowia substancje takie benzen czy toulen. Dlatego podczas użytkowania warto pamiętać o kilku zasadach. Nigdy nie pal świec zbyt długo i staraj się wietrzyć pomieszczenie. 

Świece zapachowe stearynowe

Lepszą opcją niż świece z parafiny są świece stearynowe. Produkowane są z mieszaniny kwasów tłuszczowych, w tym kwasu stearynowego i palmitynowego. W przypadku świec wyższej jakości kwas stearynowy pozyskiwany jest naturalnie. Może pochodzić z oleju palmowego lub łoju wołowego. Świece z niższej półki często mają dodatek parafiny, dlatego przed zakupem koniecznie sprawdź skład.

Świece zapachowe z wosku pszczelego

Jeśli szukasz naturalnych składników, wybierz świece z wosku pszczelego. Wyższa cena idzie w parze z jakością. Wosk pszczeli nie wymaga obróbki chemicznej. Pozyskiwany jest poprzez przetopienie pszczelich plastrów. Podczas spalania takie świece nie tylko nie wydzielają groźnych dla zdrowia substancji, ale także oczyszczają powietrze dzięki temu, że emitują jony ujemne. Jeśli więc chcesz pozbyć się kurzu, bakterii, pleśni i innych zanieczyszczeń, postaw na świece z wosku pszczelego. Niektórzy producenci dodają do świec parafinę, więc koniecznie zwróć uwagę, czy wybrany produkt nie zawiera parafinowej domieszki.

Świece zapachowe z wosku sojowego

Kolejny naturalny składnik to wosk sojowy. Świece sojowe w szczególności spełnią oczekiwania wegan, którzy nie używają wosku pszczelego. Ważne, by soja, z której są wytwarzane, nie była modyfikowana genetycznie. Wosk sojowy jest bezpieczny dla zdrowia, zdecydowanie wydziela mniej sadzy i dwutlenku węgla niż świece parafinowe. Dodatkowo świeczki z sojowego wosku palą się dłużej, a gdy się przypadkiem rozleją, wosk można szybko usunąć za pomocą wody z mydłem. Najczęściej takie świece wyposażone są w bawełniany lub drewniany knot.

Jaką świecę wybrać na prezent?

Jakość wosku

Tak naprawdę najważniejsza jest jakość wosku. Na świecach nie powinno się oszczędzać, ponieważ dobrej jakości produkt kosztuje więcej. Jak już wcześniej zostało wspomniane, w sklepach dostępne są świece z parafiny, stearyny, wosku pszczelego lub sojowego. Firmy, które stawiają na wysoką jakość produkcji, używają materiałów pochodzących z pewnego źródła. Przed zakupem koniecznie zapoznaj się ze składem świecy oraz pochodzeniem wosku, z którego została wyprodukowana. 

Rodzaj knota

Równie ważny jest rodzaj knota. Niestety tańsze świeczki mogą mieć knoty zawierające metale ciężkie. To bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Dobrej jakości świece powinny mieć knoty wykonane z niebielonej bawełny. Bawełniane knoty mają np. popularne świece Yankee Candle. Najlepszym rozwiązaniem są knoty z drewna najczęściej spotykane w świecach ekologicznych. Drewniane knoty mają świece firmy Woodwick

Zapach

Wydaje się, że to kluczowe kryterium. Wybór jest ogromny. Sklepy oferują świece o różnych aromatach – kwiatowych, cytrusowych, drzewnych, orientalnych, świeżych. Wybór zapachu zależy już tylko od osobistych preferencji. Ważne, by świeca zawierała naturalne olejki eteryczne. 

Wygląd

Producenci oferują w świece w pięknych opakowaniach. Pachnące świecidełka stanowią niezwykłą ozdobę wnętrza. Dlatego świeca zapachowa to idealny pomysł na prezent. W sklepach dostępne są świece w masywnych szklanych słojach. Najlepiej, gdy świeczka jest szczelnie zamknięta. Dzięki temu zapach nie ulotni się z niej zbyt szybko.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz