Materiał Partnera

Jak znaleźć dobrego księgowego? Poradnik

Jak znaleźć dobrego księgowego? Poradnik

Większość przedsiębiorców zetknęła się ze sprawami księgowymi i wie, jak trudne i czasochłonne jest prowadzenie księgowości o własnych siłach. Dlatego bardzo powszechne jest korzystanie z usług zewnętrznych biur rachunkowych, lub księgowych prowadzących własne małe firmy. Wybór jest duży, ale nie każdy księgowy powinien wzbudzi nasze zaufanie. Księgową, na której zawsze będziemy mogli polegać jest Izabela Maciejewska-Gurbiel.

Po pierwsze – liczy się doświadczenie

Pierwszym, na co powinniśmy zwrócić uwagę, szukając idealnego księgowego, jest jego doświadczenie. Nie oznacza to, że firma, która istnieje krócej nie jest warta naszego zaufania. Poprzez doświadczenie należy rozumień nie tyle liczbę lat działania na rynku, a raczej liczbę klientów. Księgowy, który pracuje intensywnie przez krótszy czas, ma tak naprawdę większe doświadczenie niż biuro działające na ćwierć etatu. Doświadczoną księgową jest prowadząca własne biuro rachunkowe Izabela Maciejewska-Gurbiel.

Po drugie – znajomość przepisów

Dobry księgowy powinien na bieżąco śledzić wszystkie zmiany w przepisach. To zawód, w którym wciąż trzeba się doszkalać, bo zmiany w prawie finansowym zdarzają się niezwykle często. Przeoczenie jakiejś nowelizacji może skutkować poważnymi konsekwencjami. Dlatego postarajmy się wybrać takiego księgowego, który dba o ciągłe uzupełnianie swojej wiedzy. Dodatkowe szkolenia, kursy i wiedza na temat aktualnego stanu prawnego to dla dobrego księgowego podstawa.

Po trzecie  - dobra komunikacja

Księgowy musi rozumieć specyfikę działania naszej firmy. Powinien mieć wypracowany odpowiedni model komunikacji – w końcu sprawy księgowe nie są główną częścią działalności naszego przedsiębiorstwa – dlatego to księgowy powinien być elastyczny i dostosować godziny ewentualnych spotkań, lub firmę komunikacji do naszych potrzeb. Ważne jest też, by księgowy umiał rozmawiać z nami o sprawach finansowych i prawnych zrozumiałym językiem. Umiejętność przedstawienie eksperckiej wiedzy, w taki sposób, by doskonale zrozumiała to osoba spoza branży to podstawa.

Po czwarte – ubezpieczenie

Biuro rachunkowe powinno posiadać ubezpieczenie. Tak mówią przepisy, jednak lepiej upewnić się co do tego, zanim zdecydujemy się na usługi danej firmy. Ubezpieczenie OC chroni nas, jako klientów takiego biura, przed konsekwencjami ewentualnych błędów, jakie mogą się pojawić w trakcie pracy.

Po piąte – usługi dodatkowe

Pamiętajmy, że biuro rachunkowe, poza prowadzeniem księgowości, może też zająć się za nas innymi sprawami. Możemy mu na przykład powierzyć prace kadrowe i płacowe. Dzięki temu będziemy jeszcze bardziej odciążeni i będziemy mogli w pełni skupić się na rozwoju naszej firmy.

Opracowanie:
Chorzów, ks. Kordeckiego 5 lok. 3
tel. 32 241 09 02
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz