Materiał Partnera

Jak zmniejszyć składkę ubezpieczenia mieszkania i domu?

Jak zmniejszyć składkę ubezpieczenia mieszkania i domu?

Składka przeznaczona na ubezpieczenie mieszkania i domu stanowi dodatkowy, nie zawsze pożądany wydatek w naszym nadwyrężonym budżecie. Warto jednak wiedzieć, jak dzięki odpowiednim i sprytnym krokom możemy doprowadzić do jej obniżenia, ciesząc się tym samym zarówno z mniejszej składki, jak i z oczekiwanego bezpieczeństwa nieruchomości. Jak to zrobić? Dowiedz się z nami.

Zadbaj o odpowiednie zabezpieczenia

Choć czasem nie zdajemy sobie z tego sprawy, to dodatkowe zabezpieczenia wprowadzone na etapie konstrukcyjnym domu oraz kompletowania jego wyposażenia, mogą znacząco obniżyć naszą składkę. Przykładem jest tutaj wykorzystanie zabezpieczeń przeciwpożarowych, alarmów, czy rolet antywłamaniowych, które mogą zmniejszyć wydatek od kilku do kilkudziesięciu, w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. Na mniejszą opłatę będziemy mogli liczyć także wtedy, gdy nasza nieruchomość znajduje się na terenie strzeżonym.

Zapłać składkę za cały rok

Jak dodaje Monika Ćwiklińska, która prowadzi towarzystwo ubezpieczeniowe Unilink, większość klientów może liczyć nawet na 10 proc. zniżkę w sytuacji, gdy zdecyduje się na opłacenie składki z góry, za cały rok. Oczywiście mogą sobie na to pozwolić tylko klienci, którzy mają w swoim budżecie domowym kwotę przeznaczoną na ten poczet, warto jednak zastanowić się na tą opcją.

Sprawdź, co dokładnie obejmuje ubezpieczenie nieruchomości

Płacenie za kwestie, które nas nie dotyczą, z pewnością nie będzie racjonalne. Przy wyborze ubezpieczenia warto więc dodatkowo przeanalizować jego ogólne warunki oraz wyłączenia. Musimy głównie zwrócić uwagę na kwestie, których ryzyko wystąpienia w przypadku naszej nieruchomości są marginalne (np. trzęsienia ziemi), a ich wyłączenie będzie finalnie zmniejszało kwotę składki. Choć nie zawsze jest to możliwe, to powinniśmy dopytać doradzę o tę możliwość.

Kontynuuj umowę

Jeśli zdecydowaliśmy się na kontynuowanie ubezpieczenia mieszkania lub domu u tego samego ubezpieczyciela, a dodatkowo cieszymy się pozytywną, bezszkodową historią, możemy liczyć na upusty. Wynika to z faktu, że dla towarzystw utrzymanie dotychczasowego klienta jest zdecydowanie łatwiejszą opcją, która wymaga mniej wysiłku aniżeli pozyskanie nowego.

Kup w pakiecie

Współcześnie towarzystwa ubezpieczeniowe dążą do oferowania jak najszerszego pakietu usług. Dlatego też w przypadku zakupu jednocześnie kilku opcji, np. ubezpieczenia OC wraz z polisą ubezpieczeniową na mieszkanie lub dom, często możemy liczyć na dodatkową zniżkę.

Ubezpieczenie nieruchomości to dziś niemalże konieczność, nie warto jednak przepłacać i należy poważnie przeanalizować dostępne opcje, stosując dodatkowo kilka kroków, które pomogą nam obniżyć płaconą okresowo składkę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz