Materiał Partnera

Jak zminimalizować ryzyko wystąpienia awarii skrzyni biegów?

Jak zminimalizować ryzyko wystąpienia awarii skrzyni biegów?

Skrzynia biegów to jeden z podstawowych podzespołów w samochodzie. Jej nieodpowiednia eksploatacja może doprowadzić do poważnych awarii, a naprawy są dość kosztowne. Wpływ na stan i pracę skrzyni biegów ma styl jazdy, sposób zmieniania biegów, a także technika hamowania silnikiem. Podpowiadamy, w jaki sposób można zapobiec awarii przekładni. Zapoznaj się z naszymi radami.

Unikaj postoju z wciśniętym sprzęgłem

Często stojąc na światłach rezygnujemy z wrzucenia biegów na luz i puszczenia sprzęgła. To bardzo duży błąd, który prowadzi do szybszego zużywania się łożyska wyciskowego. Ma to ogromne znaczenie nawet przy bardzo krótkich postojach, dlatego pamiętajmy, aby unikać postojów z wciśniętym sprzęgłem.

Przy zmianie biegów zawsze wciskaj sprzęgło do końca

Wielu kierowców ma nieprawidłowy nawyk zmieniania biegów jeszcze w trakcie dociskania sprzęgła. Takie działanie szybko doprowadzi do uszkodzenia synchronizatorów. Bardzo duże znaczenie ma tu prawidłowe ułożenie fotela, które pozwoli nam dosięgnąć pedału sprzęgła i maksymalnie go wcisnąć.

Nigdy nie jedź na tzw. półsprzęgle

Podczas jazdy w korku lub pod górkę wielu kierowców praktykuje jazdę na tzw. półsprzęgle. Prowadzi to do szybszego ścierania się tarczy i znacząco obniża działanie mechanizmu przekładni, co powoduje jego przegrzanie.

Hamowanie silnikiem

Bardzo duży wpływ na stan skrzyni biegów ma sposób, w jaki wykonujemy zabieg hamowania silnikiem. Specjaliści odradzają gwałtowne redukowanie biegów, ponieważ bardzo mocno obciąża to układ przekładni. Jeżeli chcemy hamować silnikiem, zmiana biegów musi następować stopniowo.

Regularnie zmieniaj olej

Każdy właściciel samochodu powinien zadbać o to, by olej w skrzyni biegów był regularnie wymieniany. Podczas eksploatacji traci swoje właściwości i nie gwarantuje odpowiedniego stopnia smarowania. Olej w skrzyni biegów powinien być wymieniany po przejechaniu każdych 100 tys. km.

Awaria skrzyni biegów – jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Awaria skrzyni biegów w pierwszej kolejności objawia się trudnościami ze zmianą biegów. Kolejnym sygnałem świadczącym o nieprawidłowym działaniu przekładni są zgrzyty pojawiające się podczas zmiany biegów lub delikatne pukanie podczas jazdy. Jednym z najpopularniejszych objawów awarii skrzyni jest także wyskakiwanie biegów. Jeśli zauważysz w swoim aucie któryś z wymienionych symptomów lub chciałbyś sprawdzić stan swojej skrzyni biegów, warto skonsultować się ze specjalistami, takimi jak np. firma Skrzynie Expert z Bierunia, która oferuje sprzedaż oraz profesjonalną naprawę i regenerację manualnych skrzyń biegów.

Opracowanie:
Bieruń, Barbórki 15
tel. 505 688 400
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz