Materiał Partnera

Jak zmienia się oprogramowanie CAM/CAD?

Jak zmienia się oprogramowanie CAM/CAD?

Rozwijające się przez cały czas systemy i programy CAD i CAM zmieniają oblicze obróbki skrawaniem. Zmiany zachodzą niemal na naszych oczach, sprawiając, że rozwiązania popularne jeszcze kilka lat temu stanowią obecnie historię. Programy i systemy muszą nadążać za technologią – i vice versa. Ostatnio na znaczeniu zyskują techniki wykorzystujące druk 3D oraz roboty przemysłowe.

Nowoczesne oprogramowanie – więcej możliwości i zmiany w licencjonowaniu

Pozostające w powszechnym użytku tak zwane obróbki szybkościowe, czyli HSM i HSC wymagają szczególnie dobrze opracowanych programów, które wesprą możliwości współczesnych maszyn. Kompleksowe rozwiązania programistyczne w realny sposób rozszerzają możliwości technologiczne oraz konstrukcyjne obrabiarek wszystkich typów. Tworzeniem tego typu rozwiązań zajmuje się między innymi firma CAM Technology.

Co ciekawe, prócz zmian związanych z większymi możliwościami, zmieniają się także zasady licencjonowania specjalistycznego oprogramowania. Niektóre z obecnych na rynku wirtualnych środowisk oparte są obecnie o model subskrypcji, czyli swoistego wynajmu na kilka lub kilkanaście miesięcy. Taki model ma swoje zalety – warto wśród nich wymienić przede wszystkim niższy koszt początkowy oprogramowania.

Trendy w oprogramowaniu CAM i CAD

Współcześnie stosowane systemy CAM/CAD stawiają na modułowość, która pozwala na dobranie dokładnie tych komponentów, których potrzebujemy, a tym samym nieprzepłacanie za elementy, których nigdy nie użyjemy. Rozwija się również technologia usług w chmurze, dzięki któremu programy integrują się szybciej, działają według bieżących potrzeb i lepiej komunikują się ze sobą.

Samo wykorzystanie chmury pozwala na łatwiejszą implementację nowych programów i rozwiązań – gdy z niej korzystamy, szybciej otrzymamy dostęp do najnowszych opcji.

Innym wyzwaniem dla projektantów oprogramowania CAM i CAD jest obróbka hybrydowa. Procesy technologiczne opierające się na obróbce hybrydowej mogą wykorzystywać kilka różnych metod. Ciekawym przykładem są obrabiarki wykorzystujące technologię drukowania 3D i następnie frezowania pięcioosiowego – bez wsparcia od strony specjalistycznego oprogramowania wdrażanie najnowszych rozwiązań tego typu w zasadzie nie byłoby możliwe.

Oprogramowanie pomaga także w szybkim prototypowaniu – dzięki właściwej interpretacji wyników skanowania optycznego elementów oraz obsłudze dokładniejszych, współrzędnościowych maszyn pomiarowych. Dzięki nim możliwe jest opracowanie modelu powierzchni rzeczywistej przedmiotu.

Opracowanie:
Bielsko-Biała, Przybyły 1
tel. 33 822 10 67
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz