Artykuł sponsorowany

Jak zgodnie z przepisami holować samochód ciężarowy? - „Gracik” Mariusz Salwa

Jak zgodnie z przepisami holować samochód ciężarowy? - „Gracik” Mariusz Salwa
Holowanie samochodów nie jest łatwym zadaniem. Wymaga od kierowców jeszcze większej niż zwykle koncentracji, a także pewnych umiejętności. W przypadku holowania samochodu ciężarowego skala trudności wzrasta jeszcze bardziej. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy holowaniu tira? Jak to zrobić, aby nie dostać mandatu? Odpowiadamy na te pytania razem z firmą „Gracik” Mariusz Salwa.

O czym należy pamiętać?

Holowanie pojazdu ciężarowego w porównaniu do aut jest obarczone dużo większym ryzykiem niż ma to miejsce w przypadku aut osobowych. Dlatego przepisy regulujące tę czynność również są bardziej rygorystyczne. Przy holowaniu pojazdów ciężarowych należy więc przestrzegać następujących zasad:

  • pojazd holujący musi być oznakowany i wyposażony w urządzenie holujące tzw. "motyl " umożliwia to holowanie pojazdów z uszkodzonym układem kierowniczym, można również używać  sztywnego holu, dzięki czemu możliwe jest zachowanie niezmiennej odległości między pojazdami (hol najczęściej jest w postaci stalowej hartowanej rury o długości nieprzekraczającej 3 m i jest oznaczony na przemian pasami białymi i czerwonymi albo zaopatrzony w żółtą lub czerwoną chorągiewkę),
  • masa samochodu holującego musi być większa od pojazdu holowanego,
  • nie wolno holować tira wraz z przyczepą, w związku z czym konieczne jest ich rozłączenie jeszcze przed przystąpieniem do holowania,
  • pojazd holowany  jest odpowiednio oznaczony (zamontowany trójkąt ostrzegawczy, w lewej tylnej części pojazdu, tak, by kierowcy jadący za holowaną ciężarówką mieli świadomość, że ma do czynienia z sytuacją awaryjną),
  • maksymalna prędkość, z jaką może poruszać się holownik wraz z pojazdem ciężarowym, wynosi 30 km/h w terenie zabudowanym oraz 60 km/h poza nim.
Zgodnie z kodeksem drogowym samodzielne holowanie jest zabronione na drogach ekspresowych i autostradach. Nie wolno też w ten sposób transportować pojazdu z uszkodzonym układem hamulcowym i jezdnym. W holowanym samochodzie muszą być również sprawne światła.

Jak przygotować się do holowania pojazdu ciężarowego?

Doświadczone firmy na co dzień specjalizujące się w holowaniu tirów mają już dużą wiedzę na ten temat, ale i tak warto skonsultować się jeszcze z kierowcą pojazdu, który najlepiej zna swój pojazd. Jak podkreśla pracownik z firmy holującej „Gracik” Mariusz Salwa:

W pierwszej kolejności należy zapoznać się z dokumentacją techniczną samochodu, ponieważ każdy producent na tę ewentualność może przewidywać różne procedury. Tam znajdziemy cenne dla nas informacje dotyczące ilości punktów mocowania oraz ich umiejscowienia. Musimy też wiedzieć, które układy pojazdu należy wyłączyć, a które podłączyć, aby można było bezpiecznie holować auto, nie narażając go na uszkodzenia. Z reguły trzeba podłączyć  układ  pneumatyczny w celu odblokowania  układu hamulcowego. Przy pojazdach z uszkodzonym układem elektrycznym należy zamontować dodatkowe tylne oświetlenie pojazdu holowanego.

Jak widać holowanie pojazdu ciężarowego, wymaga nie tylko odpowiedniego sprzętu, ale przede wszystkim dużego doświadczenia. Dlatego w przypadku tirów najczęściej korzysta się z usług profesjonalistów, takich jak „Gracik” Mariusz Salwa. Poza usługami holowniczymi firma ta zajmuje się też transportem maszyn budowlanych i rolniczych oraz pilnymi naprawami aut na drodze.

Opracowanie:
Włostów 14
tel. 608 527 794
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz