Artykuł sponsorowany

Jak zezłomować auto bez dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu?

Jak zezłomować auto bez dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu?

Legalnego złomowania własnego samochodu można dokonać w stacji demontażu pojazdów. Firmy zajmujące się złomem wymagają jednak odpowiednich dokumentów, aby przyjąć auto. Jednymi z nich są dowód rejestracyjny i karta pojazdu. Co zrobić, jeżeli właściciel samochodu nie posiada wymaganych dokumentów? Odpowiedź znajduje się w artykule.  

Jakie dokumenty potrzebne są do złomowania pojazdu?

Stacja demontażu pojazdów przyjmuje uszkodzone auta do złomowania pojazdów tylko wtedy, jeśli zostaną okazane konkretne dokumenty. Mają one potwierdzać, że dana osoba jest właścicielem pojazdu lub posiada ważne upoważnienie do zezłomowania samochodu. Najważniejszy dokument to dowód rejestracyjny. Ważna jest także karta pojazdu. Jeżeli pojazd posiada dwóch właścicieli, przy złomowaniu powinni pojawić się oboje. W przypadku nieobecności któregoś z kierowców potrzebne jest pisemne upoważnienie od tej osoby.

Przykładem stacji demontażu pojazdów, w której można legalnie zezłomować dany samochód, jest Auto-Kasacja TEDIPOL. Pracownicy firmy zajmują się również sprzedażą części samochodowych.

Jak zezłomować pojazd bez dowodu rejestracyjnego?

Przyczyn nieobecności dowodu rejestracyjnego może być kilka: kradzież, zagubienie lub zatrzymanie przez policję. Nawet podczas nieobecności owego dokumentu istnieje możliwość zezłomowania pojazdu. Należy dostarczyć do stacji demontażu odpowiednie poświadczenie, które można uzyskać w wydziale komunikacji urzędu miasta lub gminy. Ten dokument nosi konkretną nazwę – poświadczenie dowodu rejestracyjnego. Aby otrzymać takie oświadczenie, należy przedłożyć w urzędzie umowę kupna-sprzedaży oraz dowody na stratę dowodu rejestracyjnego (np. dokumenty wydane przez policję).

W przypadku zagubienia karty pojazdu procedura postępowania jest niemal identyczna. Zanim kierowca uda się do urzędu, musi jeszcze skonsultować się z wybraną stacją demontażu (może się okazać, że pracownicy nie potrzebują karty pojazdu, a jedynie osobistego oświadczenia o zgubieniu tego dokumentu). Jeżeli poświadczenie braku karty będzie potrzebne, wystarczy udać się do wydziału komunikacji konkretnego urzędu.

Jak długo się czeka na poświadczenie dowodu rejestracyjnego?

Poświadczenie dowodu rejestracyjnego jest zazwyczaj wydawane od ręki i nie trzeba czekać na nie tygodniami. Za wydanie oświadczenia należy uiścić drobną opłatę – około kilkunastu złotych. Bardzo rzadko zdarzają się sytuacje, kiedy występują komplikacje z odbiorem poświadczenia (najczęściej w wyniku błędów w dostarczanych dokumentach).

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz