Materiał Partnera

Jak zbudowane są wózki widłowe i gdzie się je wykorzystuje?

Jak zbudowane są wózki widłowe i gdzie się je wykorzystuje?
Wózki widłowe mogą zdecydowanie ułatwić transport i przeładunek ciężkich towarów, dlatego można je spotkać w wielu przedsiębiorstwach. Ich nieduże gabaryty i charakterystyczna budowa sprawiają, że z powodzeniem zastąpiły tradycyjne podnośniki i dźwigi. Jak zbudowane są innowacyjne wózki widłowe i w jakich gałęziach przemysłu najczęściej się je wykorzystuje?

Budowa wózka widłowego

Budowa wózka widłowego nie jest skomplikowana. Standardowy pojazd składa się z takich elementów jak:

  • stalowa rama;
  • podwozie wyposażone w cztery (niekiedy trzy) koła;
  • silnik zasilany benzyną, olejem napędowym, gazem lub akumulatorem;
  • dodatkowe obciążenie stanowiące przeciwwagę;
  • maszt umożliwiający podnoszenie, opuszczanie i pochylanie ładunku;
  • płyta czołowa zamontowana do masztu;
  • widły lub chwytniki umożliwiające złapanie towarów;
  • krata ochronna za masztem, która uniemożliwia zsunięcie się towarów na operatora;
  • kabina bezpieczeństwa, która osłania operatora wózka widłowego;
  • kierownicy, dźwigni i innych elementów umożliwiających sterowanie.

Kabiny wózków widłowych są zwykle konstrukcją otwartą, jednak zbudowaną w taki sposób, aby zabezpieczać operatora na wypadek osunięcia się ciężkich elementów lub przewrócenia się pojazdu podczas nieprawidłowej i nieostrożnej jazdy.

Sprzedaż nowych i używanych wózków widłowych oraz profesjonalny serwis oferuje między innymi Inicjatywa Północno-Zachodnia PW, której siedziba znajduje się w Kołbaskowie w województwie zachodniopomorskim.

Wykorzystanie wózków widłowych

Zastosowanie wózków widłowych jest bardzo proste – polega na transportowaniu towarów z miejsca na miejsce. Dotyczy to przewozu nie tylko wzdłuż płaszczyzny, ale także układaniu artykułów na półkach lub stosach, jeden na drugim. Największą zaletą tego typu pojazdów są niewielkie gabaryty, dzięki którym mogą poruszać się w nawet najbardziej niedostępnych miejscach. Szczególnie w przypadku elektrycznych wózków widłowych, które są szczególnie małe i zwinne. Można nimi swobodnie manewrować nawet w wąskich i krętych korytarzach.

Maksymalny udźwig wózka widłowego jest zależny od jego rodzaju i może wynosić od kilkuset kilogramów do nawet kilku ton! Dzięki temu są one wykorzystywane nie tylko w sklepach i magazynach, ale także stoczniach oraz dużych firmach transportowych, oferujących transport wielkogabarytowy. Należy jednak pamiętać, aby nigdy nie transportować ładunków większych, niż zaleca producent, gdyż do maksymalnego udźwigu zawsze jest dostosowana odpowiednia przeciwwaga. Wobec tego rodzaj wózka widłowego powinien być ustalony indywidualnie do charakteru przedsiębiorstwa.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz