Artykuł sponsorowany

Jak zbudowane są łaźnie japońskie?

Jak zbudowane są łaźnie japońskie?

Orientalna kultura cieszy się w Europie dość sporą popularnością. To z tego powodu azjatyckie rozwiązania, takie jak właśnie łaźnie japońskie budzą spore zainteresowanie wśród wielu ludzi. Czym one właściwie są i czy warto z nich korzystać? Łaźnie japońskie mają naprawdę intrygującą historię, z którą warto się zapoznać.

Rodzaje łaźni japońskich. Onsen a sento

Onsen i sento to dwa terminy kojarzące się z japońskim łaźniami, jednak w rzeczywistości nie są one tym samym. Onseny to właściwie naturalne gorące źródła wody, które wykorzystuje się głównie w celach leczniczych. Aby były one uznane za onseny, muszą spełniać odpowiednie kryteria dotyczące zawartości minerałów w wodzie. Pierwsze wzmianki o korzystaniu z onsenów pochodzą z VII wieku naszej ery, a niektóre dowody wskazują na to, że korzystano z nich już 3000 lat temu.

Sento zaś to bardziej powszechne, publiczne łaźnie, które zaspokajają głównie praktyczne potrzeby ludzkie.

Jak wyglądają łaźnie japońskie?

Z zewnątrz obiekty te przypominają niewielkie świątynie z charakterystycznymi dla japońskiej kultury zawiniętymi dachami. Po wejściu do środka, w większości tradycyjnych łaźni ujrzysz szafki na buty, a za nimi zasłony prowadzące do przebieralni.

Część główna łaźni, czyli strefa kąpielowa oddzielona jest od reszty przesuwanymi drzwiami. To właśnie za nimi kryje się cała magia. Łaźnie japońskie od środka wypełnione są orientalnymi pejzażami na ścianach. Na końcu pomieszczenia umieszczone są wanny z różnymi temperaturami wody. W zależności od potrzeb możesz wybrać tę, która Ci najbardziej odpowiada, a w bardziej nowoczesnych łaźniach samodzielnie dostosować temperaturę wody.

Łaźnie japońskie często oferują również specjalną saunę z zimną wodą, w której w każdej chwili możesz się schłodzić i zrelaksować.

Łaźnia japońska w domu – czy to możliwe?

Co prawda, nigdy nie będziesz w stanie w pełni odwzorować klimatu panującego w tradycyjnych japońskich łaźniach, jednak za pomocą kilku prostych kroków możesz się do tego zbliżyć.

Jak stworzyć własną japońską łaźnię, z której możesz skorzystać w każdej chwili? Jedyne, czego potrzebujesz to balia ogrodowa, beczka kąpielowa i kilka innych akcesoriów. W celu zapewnienia jak najlepszych wrażeń warto zainwestować również w saunę, której zaprojektowaniem i wybudowaniem mogą zająć się specjaliści z DomBal. Firma budową łaźni japońskich zajmuje się już od 15 lat i cieszy się dużym uznaniem wśród swoich klientów. Łaźnie japońskie to nie tylko niezapomniany relaks, ale również wypoczynek dbający o Twoje zdrowie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz