Materiał Partnera

Jak zbudowane jest szambo betonowe?

Jak zbudowane jest szambo betonowe?

Kiedy działka, na której budujemy dom, nie może być podłączona do sieci kanalizacyjnej, konieczne okazuje się wybudowanie zbiornika na nieczystości ciekłe, czyli właśnie szamba. Najczęściej zbiorniki na ścieki wykonywane są z betonu. Choć obecnie dostępne są również inne rozwiązania, betonowe szamba wciąż  wybierane są najczęściej, przede wszystkim ze względu na bardzo dużą trwałość i szczelność, ale też niską cenę.

Montaż betonowego szamba to rozwiązanie tanie i uniwersalne. Duża szczelność betonowych zbiorników oraz ich odporność na uszkodzenia mechaniczne sprawia, że mogą być budowane wszędzie, w tym również na wyjątkowo piaszczystych gruntach.

Betonowy zbiornik na szambo

Obecnie szamba betonowe buduje się na różne sposoby. Najstarszy z nich polega na wylewaniu betonem uprzednio przygotowanego dołu w ziemi. Drugie rozwiązanie polega na układaniu zbiornika z betonowych kręgów. Najnowszy sposób budowy szamba sprowadza się do posadowienia w gruncie prefabrykowanego zbiornika bezodpływowego i jest zdecydowanie najlepszy.

Budowa szamba z wykorzystaniem gotowego zbiornika przebiega bardzo szybko, nie jest to jednak jedyna zaleta tego rozwiązania – przekonuje nasz rozmówca z firmy Septic. Zbiorniki prefabrykowane są wyjątkowo wytrzymałe na obciążenia zewnętrzne, zatem mogą być montowane nawet pod ciągami komunikacyjnymi, np. pod podjazdem czy miejscem postojowym dla samochodu. Poza tym, gotowe, certyfikowane zbiorniki betonowe zapewniają szczelność nieporównywalną z szambami z kręgów czy wylewanymi.

Budowa prefabrykowanego szamba betonowego

Szamba betonowe występują w wersjach jedno-, dwu- i wielokomorowych. Oznacza to, że szambo może być zbudowane z jednego lub wielu połączonych ze sobą zbiorników. Małe szamba jednokomorowe mają pojemność 4m3, jednak dla domów jednorodzinnych najczęściej buduje się szamba 10m3.

Na wytrzymałość zbiornika na szambo wpływa jakość użytej mieszanki betonowej, zbrojenia oraz grubość ścian. Z kolei szczelność zbiorników prefabrykowanych wynika nie tylko z eliminacji szczelin na łączeniach ścian szamba, ale też dodatkowego zabezpieczenia ich masami uszczelniającymi z kauczuku i asfaltu.

Od góry zbiornik na szambo zamykany jest betonową płytą. W zależności od potrzeb i warunków panujących w miejscu przeznaczenia zbiornika możliwe jest stosowanie płyt zwykłych, przystosowanych do ciągu pieszego lub płyt podwójnie i potrójnie zbrojonych, po których mogą bezpiecznie przejeżdżać nawet samochody ciężarowe. Każde szambo musi posiadać również kominek inspekcyjny zamykany deklem.

Zamawiając betonowe szambo, warto sprawdzić, czy producent posiada certyfikaty zgodności z obowiązującymi normami jakości oraz, czy udziela gwarancji na sprzedawane zbiorniki. Najlepsi dostawcy zbiorników prefabrykowanych zapewniają swoim klientom również transport na terenie całego kraju, a nawet darmowy montaż szamba.

 

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz