Materiał Partnera

Jak zbudować solidną drogę?

Jak zbudować solidną drogę?
Polskie drogi nie cieszą się zbyt dobrą opinią. Nawet nowa nawierzchnia może szybko ulegać zniszczeniu, a wina leży najczęściej w niewłaściwym wykonaniu. Ważne jest przede wszystkim znalezienie dobrego wykonawcy, który zajmie się wszystkim z pełnym profesjonalizmem. Jak zbudować solidną i trwałą drogą oraz gdzie najlepiej szukać doświadczonej ekipy, która się tym zajmie? 

Dobra firma budowlana 

Podstawą do tego, aby mieć pewność, że droga będzie solidna i wytrzymała na czynniki środowiska, jest znalezienie dobrej firmy, która profesjonalnie zajmuje się drogownictwem. Niestety, wśród ogłoszeń na wielu portalach internetowych można znaleźć wielu amatorów i oszustów, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wybieranie przedsiębiorstw, które cieszą się pozytywną opinią swoich klientów. Jedną z profesjonalnych firm, która świadczy usługi związane z drogownictwem (także brukarstwem i kompleksowymi robotami ziemnymi) jest Jawor-Bloch, której siedziba znajduje się w województwie mazowieckim niedaleko miejscowości Długosiodło. Doświadczenie i kompetencje sprawiły, że przedsiębiorstwo ma na swoim koncie wiele udanych inwestycji.  

Podstawowe czynności 

Wśród podstawowych czynności, które mają wpływ na jakość wykonanej drogi i którymi powinna zajmować się profesjonalna firma, można wymienić między innymi: 

  • rozbiórka już istniejącej nawierzchni – może odbywać się ręcznie lub mechanicznie, w zależności od jej rodzaju; 
  • rozbiórka oraz ułożenie przepustów; 
  • roboty ziemne, takie jak np. zdjęcie warstwy hummusu, stworzenie wykopów i nasypów oraz ukształtowanie terenu; 
  • profilowanie i zagęszczanie dna; 
  • wykonanie podbudowy z kruszywa; 
  • ustawienie krawężników, obrzeży i oporników. 

Jak widać, to wcale nie jakość wylewanego asfaltu ma kluczowe znaczenie w budowie solidnej drogi. Niezwykle ważne jest przede wszystkim odpowiednie przygotowanie terenu, aby stworzyć jak najlepsze warunki.  

Estetyka i bezpieczeństwo  

W drogownictwie duże znaczenie mają także dodatkowe elementy, które wpływają nie tylko na estetyczne wykończenie, ale także bezpieczeństwo. Można do nich zaliczyć stworzenie różnego rodzaju chodników dla pieszych, ścieżek rowerowych, wjazdów, zatok oraz systemów odprowadzania wody z ulicy do rowów melioracyjnych. Powinny być wykonane w sposób estetyczny i odporny na naturalną eksploatację. Uszkodzone chodniki i ścieżki rowerowe są niebezpieczne, dlatego kostka brukowa powinna być układana równo i precyzyjnie. Doświadczeni fachowcy doskonale widzą, na jakie elementy trzeba zwrócić szczególną uwagę.  

Opracowanie:
Białebłoto - Stara Wieś 34
tel. 604 550 193
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz