Artykuł sponsorowany

Jak zbudować podjazd z kostki brukowej?

Jak zbudować podjazd z kostki brukowej?

Podjazd do garażu najczęściej wykonuje się z kostki brukowej lub granitowej. Niektórzy inwestorzy decydują się na podjazd wysypany żwirem lub innym kruszywem, lecz jest to rozwiązanie, posiadające sporo wad. Kostka brukowa jest trwała, estetyczna i występuje w różnych przedziałach cenowych, co sprawia, że wiele osób nie wyobraża sobie użyć innego materiału. Jednak jej ułożenie, lepiej pozostawić fachowcom. W jaki sposób profesjonaliści budują podjazd z kostki betonowej?

Krok pierwszy – prace przygotowawcze

Budowa podjazdu do garażu nie może obejść się bez odpowiedniego rozplanowania. Prace należy rozpocząć od wytyczenia terenu i wykopania wykopu o głębokości około 50 centymetrów. Trzeba zadbać o to, by na dnie wykopu nie znalazły się żadne korzenie, które w przyszłości mogłyby rozwijać młode pędy i tym samym uszkodzić nawierzchnię. Kolejnym krokiem jest ubicie i wyrównanie dna wykopu. Warto zadbać o to, by podjazd miał odpowiedni spadek, co ułatwi wprowadzanie auta do garażu.

Krok drugi- wykonanie podbudowy

Jak informuje fachowiec, który świadczy usługi ogólnobudowlane w Barnowcu - aby podjazd był trwały i dobrze służył przez długie lata, konieczne jest wykonanie podbudowy. Do tego celu doskonale sprawdzi się kruszywo o frakcji 20-30 milimetrów. Specjaliści polecają żwir, grys, żużel wielkopiecowy czy tłuczeń. Grubość podbudowy powinna być uzależniona od spoistości gruntu i przewidywanych obciążeń, jej standardowa wysokość wynosi od 20 do 45 centymetrów. Żeby poprawić właściwości drenujące podbudowy, kruszywo o większej frakcji należy umieścić na dnie wykopu, a te o mniejszej- na wierzchu. Następnie można przejść do układania krawężników. Powinny zostać one osadzone na chudym betonie, wzdłuż podjazdu. Rolą krawężników jest zabezpieczenie nawierzchni i jej poszczególnych warstw przed rozsuwaniem się na boki.

Krok trzeci- układanie kostki brukowej

Na ubitej podbudowę, należy ułożyć podsypkę wyrównującą. Jej grubość nie powinna przekroczyć 5 centymetrów. Materiałem, który dobrze sprawdzi się w tej roli jest płukany piasek o frakcji 2 milimetrów. Można zastosować też pospółkę. Dopiero na tak przygotowanej powierzchni można rozpocząć układanie kostki brukowej. Na zakończenie prac, bruk należy pokryć piaskiem i przemiatać go tak długo, aż wypełni on wszystkie szczeliny pomiędzy kostkami.

Kostka brukowa czy granitowa?

Wielu inwestorów zadaje sobie pytanie, jaką kostkę wybrać. Kostka brukowa produkowana jest z betonu. Wyróżnia się dużą trwałością, o ile podbudowa podjazdu zostanie wykonana w prawidłowy sposób. Bruk występuje też w różnorodnej kolorystyce, dzięki czemu bez problemu dopasujemy nawierzchnię do elewacji budynku. Kostka granitowa jest w zasadzie wieczna. Granit- jako naturalny materiał- cechuje się eleganckim wyglądem. Jest jednak dużo droższy od bruku i nie pozwala na stworzenie idealnie gładkiej nawierzchni, co dla wielu inwestorów może być wadą.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz