Materiał Partnera

Jak zbudować domy pasywny do 100 m2 i nie przepłacić?

Jak zbudować domy pasywny do 100 m2 i nie przepłacić?

Budownictwo pasywne jest dość młodą ideą, ponieważ ma dopiero 20 lat. Domy budowane z wykorzystaniem tej technologii są niezwykle prostym i skutecznym sposobem na obniżenie rachunków za prąd elektryczny, jednak muszą spełniać pewne wymogi. Najwięcej osób decyduje się na budowę domu o powierzchni nie większej niż 100 m2, który z pewnością pomieści całą rodzinę. Podpowiadamy więc, o czym pamiętać podczas tworzenia takiego budynku, aby nie narazić się na zbędne koszty.

Czym musi odznaczać się dom pasywny?

Budownictwo pasywne zyskuje coraz większe zaufanie wśród klientów, ponieważ pozwala na ogromną oszczędność i zmniejszenie kosztów za energię elektryczną. Jest to spowodowane tym, że domy pasywne budowane są przy pomocy technik termoizolacyjnych. Jak przekonują eksperci z firmy Bee House Technology: ,,Ograniczenie utraty ciepła z budynku pozwala na jego kumulację wewnątrz. Dzięki temu nie ma konieczności instalacji dodatkowych źródeł ciepła, takich jak na przykład piecyk elektryczny’’. Podstawowym wymogiem, który musi spełniać dom pasywny, są bardzo grube i szczelne ściany. Na ich powierzchni powinny znaleźć się również specjalistyczne materiały izolacyjne, takie jak wełna. Bardzo ważne są też odpowiednie drzwi oraz okna budynku. Chodzi tu o to, aby były dość grube i nieprzepuszczające powietrza. Jeśli chodzi o okna, najlepsze będą takie, w których znajdzie się kilkuwarstwowe szkło. Właśnie dzięki temu idea pasywności, która mówi o biernym wykorzystywaniu energii, może zostać w pełni zrealizowana.

 

W jaki sposób zbudować dom pasywny do 100 m2?

Już przed stworzeniem projektu pasywnego budynku należy bardzo szczegółowo zaplanować wszystkie swoje kroki i zastanowić się nad tym, czy takie rozwiązanie na pewno nie przyniesie żadnych, zbędnych opłat. Bardzo ważny jest grunt, na którym powstać ma dom pasywny. Najbardziej pożądana będzie działka płaska lub o lekkim spadzie w kierunku południowym, co zapewni budynkowi najlepsze nasłonecznienie w każdej porze roku, które znacząco poprawi komfort cieplny w domu.  Ważne jest też to, aby powierzchnia działki nie zbierała nadmiaru wody w jednym miejscu. Najlepszy będzie więc żwir lub piasek. Architekt powinien pamiętać też o tym, aby dom przez niego zaprojektowany miał jak najbardziej prosty kształt– kwadratowy lub prostokątny. Jak wiadomo, jego stworzenie będzie tańsze niż w przypadku niestandardowych konstrukcji, a utraty ciepła również zostaną skutecznie ograniczone. Niezwykle istotna jest także wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, która umożliwia odzyskiwanie utraconego ciepła bez żadnych przerw.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz