Materiał Partnera

Jak zbudować domek letniskowy? Załatwianie formalności, znalezienie miejsca oraz kosztorys budowy

Jak zbudować domek letniskowy? Załatwianie formalności, znalezienie miejsca oraz kosztorys budowy

Decydując się na zbudowanie własnego domku letniskowego, nie wystarczy posiadać kawałka swojej ziemi w malowniczej okolicy. Stawianie tego typu budynków zawsze musi być zgłoszone, a kwestia pozwolenia na budowę zależy od wymiaru i sposobu budowy chatki. Ile to kosztuje i o czym należy pamiętać, aby uniknąć konsekwencji prawnych i niepotrzebnych nieporozumień?

Znalezienie miejsca i pozwolenie na budowę

Domek letniskowy, jak sama nazwa wskazuje, jest przeznaczony do użytku sezonowego, dlatego działka nie musi być w pełni uzbrojona, zaopatrzona w dostęp do wody pitnej, a nawet przyłącze sieci (kanalizacja, elektryczność, ogrzewanie miejskie itp.). Pozwolenie na budowę nie jest wymagane, o ile budynek nie będzie przekraczał powierzchni 35 metrów kwadratowych oraz będzie jedynym budynkiem na co najmniej 500m2 działki. Jeśli domek bez problemu spełnia te wymagania, wystarczy, że jego stawianie zgłosimy do gminy lub starostwa – w zależności od położenia działki.

Murowany czy drewniany – który lepszy?

Należy pamiętać, że domku drewniane wymagają odpowiedniej impregnacji oraz regularnej pielęgnacji. Nikt jednak nie zaprzeczy, że wyglądają zdecydowanie bardziej klimatycznie niż chatki murowane w tradycyjny sposób. Drewno może przetrwać dziesiątki lat, kiedy prawidłowo o nie dbamy. Ważne jest, aby surowiec był wysokiej jakości i pochodził z zaufanego, legalnego miejsca, gwarantującego jego trwałość. Bardzo popularne są w Polsce domki z bali, które stawia się bardzo szybko i prezentują się luksusowo.

Gdzie szukać materiałów?

Jeśli poszukujemy firmy, która zajmuje się profesjonalną produkcją drewnianych materiałów budowlanych, warto przejrzeć oferty tartaków. Drew-Dar nie tylko zajmuje się sprzedażą samych konstrukcji, ale również elementów dekoracyjnych, które składają się na zewnętrzną część domków z bali lub tradycyjnych, drewnianych chatek. Wybór tartaku dostarczającego wszystkich elementów budowy jest niezwykle ważny, gdyż pozwala zaoszczędzić czas. Co więcej, przedstawiciele firmy powinni udzielić potrzebnych informacji związanych z impregnowaniem oraz pielęgnacją drewna.

Koszty budowy domku letniskowego

Koszty domku murowanego są spore i niejednokrotnie mogą przekraczać 100 tysięcy złotych. Solidne chatki drewniane można zbudować już od 15 tysięcy złotych, w zależności od ich powierzchni, ilości pomieszczeń, obecności tarasów, czy też metod termoizolacji. Przeciętny domek z drewna o powierzchni około 25 metrów kwadratowych kosztuje 30tys. złotych. Do ceny budowy trzeba jeszcze doliczyć koszt wykończenia oraz wyposażenia.

Opracowanie:
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz