Artykuł sponsorowany

Jak zbieżność kół wpływa na bezpieczeństwo jazdy?

Jak zbieżność kół wpływa na bezpieczeństwo jazdy?

Zachowanie bezpieczeństwa na drodze to obowiązek każdego kierowcy. Nie narażaj życia swojego i innych poprzez nieodpowiedzialne podejście do tego tematu i zwracaj uwagę na każdy szczegół. Jednym z nich, a niestety często pomijanym jest zbieżność kół w samochodzie. Jak wpływa ona na samochód podczas jazdy i dlaczego musisz zadbać o właściwą geometrię kół? Dowiedz się więcej.

 
Czym właściwie jest zbieżność kół?

Zbieżność kół to, w wielkim skrócie, odpowiednie ustawienie kół w samochodzie. Zbieżność koryguje się poprzez zbliżenie lub oddalenie przednich, albo tylnych kół względem siebie. Dzięki odpowiedniej zbieżności kół w samochodzie sterowanie nim jest odczuwalnie łatwiejsze, a jego stabilność znacznie zwiększona. Wpływa ona również na zużycie ogumienia, dlatego, jeśli chcesz, aby Twoje opony przetrwały jak najdłużej, koniecznie weź to pod uwagę. Z pomocą przyjdzie profesjonalny serwis.

Niewłaściwie dopasowana zbieżność kół – jakie konsekwencje?

Jeśli jesteś kierowcą samochodu, musisz wiedzieć, że wraz z czasem koła w pojeździe mogą ulec delikatnym przesunięciom, a ich docelowa zbieżność odbiegać od normy. Brak odpowiedniej geometrii kół sprawi, że Twój samochód w czasie jazdy może być nieco ściągany na boki albo jechać prosto pomimo skręconej kierownicy. Takie drobiazgi sprawiają, że sterowanie pojazdem jest dość uciążliwe, co może powodować naprawdę niebezpieczne sytuacje na drodze, które często są przyczyną wypadków.

Oprócz mniejszego bezpieczeństwa i utrudnionej kontroli nad pojazdem zaniedbanie czynności, jaką jest uregulowanie zbieżności kół, może narazić niektóre elementy samochodu na uszkodzenia. W tym przypadku szczególnie obciążone są bieżniki opon i zawieszenie. Co więcej, jazda z nieuregulowanymi kołami wpłynie na szybsze zużywanie się paliwa, co z kolei przełoży się na Twoje wydatki.

Jak skorygować zbieżność kół?

Źle ustawiona geometria kół jest szczególnie odczuwalna w trakcie jazdy na mokrych nawierzchniach i podczas ostrych zakrętów. Jak temu zapobiec? Wybierz się na rutynową wizytę i skoryguj wszelkie niedociągnięcia. Eksperci z Kodo-autoserwis.pl zalecają, aby korektę zbieżności opon dokonywać przynajmniej raz w roku. Jednak, jeśli czujesz, że samochodem nie jeździ się tak, jak kiedyś, a jego sterowność nie jest aż tak dobra, jak najszybciej zajrzyj do serwisu. Zapobiegnie to ewentualnym problemom i pogłębieniu usterki. Pamiętaj, że pomiary geometrii kół powinny być przeprowadzane również po wymianie poszczególnych elementów układu kierowniczego i naprawach powypadkowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz