Artykuł sponsorowany

Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy i czy to się opłaca?

Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy i czy to się opłaca?
Zatrudnienie pracowników z Ukrainy to szybki sposób na zapełnienie braków kadrowych na rynku pracy. W obecnym czasie, gdy bezrobocie jest coraz niższe, mamy większe zapotrzebowanie na siłę roboczą. Gdy Polacy nie chcą pracować na niższych stanowiskach, pojawia się chęć zatrudnienia przez pracodawcę pracownika z Ukrainy. Tylko jak to zrobić?

Czy warto zatrudniać pracowników z Ukrainy?

Nasze społeczeństwa są względnie podobne – mamy podobny język i Ukraińcom nie jest trudno nauczyć się naszego języka. Mamy również wspólną historię – przecież razem z Litwą i Ukrainą tworzyliśmy Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Nasze kultury są również bardzo podobne. Pomijając jednak przeszłość i skupiając się na teraźniejszości, bardzo pomocne tutaj jest obecne prawo gospodarcze naszego kraju. W przypadku pracowników z Ukrainy mamy również w Polsce uproszczone przepisy. Nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na pracę – wystarczy jedynie oświadczenie pracodawcy o chęci zatrudnienia. Jednak taki pracownik nie może pracować dłużej niż sześć miesięcy w ciągu roku. No i nie da się ukryć – przez trudną sytuację we własnym kraju, mają bardzo silną motywację do pracy. Chcą zarobić jak najwięcej, więc nadgodziny są dla nich traktowane jako szansa, a nie zło konieczne.

Jak znaleźć ukraińskich pracowników?

Nic nie stoi na przeszkodzie, by robić to na własną rękę. Jednak jest to czasochłonne zadanie. Można skorzystać z usług firm rekrutacyjnych, które pomogą w doborze pracowników, leasingu pracowników i outsourcingu usług. Coraz częściej w internecie pojawiają się również portale z ogłoszeniami o pracę, specjalnie dla pracowników z Ukrainy. Zasada działania nie różni się zbytnio od portali przeznaczonych dla Polaków. Na takich stronach w bardzo prosty sposób możemy wystawić ogłoszenie w języku ukraińskim, ale również możemy znaleźć wiele ogłoszeń szukających pracy Ukraińców. 

Gdy już znaleźliśmy pracownika – co dalej?

Samo znalezienie pracownika to nie wszystko. Trzeba również sporządzić umowę oraz poprowadzić odpowiednią dokumentację. To najlepiej oddać w ręce specjalistom, którzy sporządzą dokumenty legalizujące pracę oraz wspomogą uzyskanie dokumentów pobytowych. Niezbędne jest również prowadzenie dokumentacji pracowniczej obywateli spoza Unii Europejskiej oraz odpowiednie rozliczanie podatków. Tym wszystkim może się zająć odpowiednia firma świadcząca usługi księgowe, jak na przykład Biuro Befekt Ewelina Radkiewicz.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz