Materiał Partnera

Jak zatrudniać pracowników?

Jak zatrudniać pracowników?
Wielu przedsiębiorców z czasem okrywa, że ich działalność wymaga zatrudnienia odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Wiąże się to nie tylko z procesem rekrutacji, ale również licznymi formalnościami. W jaki sposób powinieneś zatrudniać nowych pracowników, aby wszystko przebiegało zgodnie z prawem i jednocześnie było korzystne dla przedsiębiorstwa?

 Rozsądna rekrutacja

Pierwszym etapem jest oczywiście rozsądna rekrutacja, która ma za zadanie wyróżnić spośród kandydatów osoby odpowiednie na dane stanowisko. Może ona przebiegać w różnorodny sposób. Niektórzy przedsiębiorcy decydują wyłącznie na podstawie CV i listów motywacyjnych, dla innych ważniejsza jest sama rozmowa kwalifikacyjna. Zdarza się, że przedsiębiorcy organizują test wiedzy o swojej firmie oraz stanowisku, aby znaleźć osobę, której faktycznie zależy na byciu członkiem zespołu, a nie tylko zdobyciu pierwszej lepszej pracy. Podczas rekrutacji trzeba pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania. Nie zawsze to, co kandydaci wpisują do CV, jest prawdziwe.

Obowiązki przedsiębiorcy

Zdecydowanie najbardziej kłopotliwym etapem zatrudniania pracowników są formalności. Przedsiębiorca musi pamiętać o:

  • Umowie – powinna być zrozumiała dla obu stron. Istnieje kilak typów umów, między innymi umowa o pracę, umowa zlecenie oraz umowa o dzieło.
  • Zgłoszeniu pracownika – każdy pracownik powinien zostać zarejestrowany i zgłoszony do ZUS-u.
  • Odprowadzaniu składek – między innymi społecznych i zdrowotnych. Rodzaj składek zależy od typu umowy.

Samo zatrudnienie to jeszcze nie wszystko. Konieczne będzie regularne uiszczanie opłat oraz terminowe wypłacanie pracownikowi wynagrodzenia za wykonywaną pracę. Wszystko powinno być ewidencjonowane, a przedsiębiorca musi opłacać podatki. Żeby nie pogubić się w licznych formalnościach, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Polecaną firmą świadczącą usługi księgowe jest Wiebro, której siedziba znajduje się w Łodzi. Dla przedsiębiorcy prowadzenie kadr i płac to niemały kłopot, a z pomocą księgowego nie musi bać się o pomyłki i niedotrzymywanie terminów.

Przygotowanie do pracy

Kiedy pracownik stanie się już częścią zespołu, nie wolno zapominać o jego właściwym przygotowaniu. Powinien zostać odpowiednio przeszkolony, gdyż nawet w przypadku wieloletniego doświadczenia, problem mogą stanowić różnice np. w funkcjonowaniu przedsiębiorstw lub stosowanych oprogramowaniach. Obowiązkiem pracodawcy jest również zorganizowanie szkolenia przeciwpożarowego, BHP oraz wysłanie nowego pracownika na badania lekarskie.

Opracowanie:
Łódź, Wróblewskiego 61 lok. 9
tel. 608 111 908
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz