Artykuł sponsorowany

Jak zarejestrować auto zabytkowe?

Jak zarejestrować auto zabytkowe?

Imponują wyglądem, pięknymi sylwetkami, zachwycają nieprzemijającym blaskiem i przywołują nostalgię czasów, w których były niemal dziełem sztuki – samochody zabytkowe. Starzeją się z gracją i powodują szybsze bicie serca nie tylko u fanów motoryzacji. Kiedy pojazd staje się autem zabytkowym i jak go zarejestrować? Przeczytaj, a dowiedz się więcej.

Kiedy pojazd staje się zabytkowy?

Warunki, jakie spełnić musi pojazd, aby był uważany formalnie za zabytkowy, określa ustawa Prawo o ruchu drogowym. Za pojazd zabytkowy uważa się samochód, który został wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Ustawa wskazuje, że pojazd musi mieć co najmniej 25 lat, a model ten nie może być produkowanym od minimum 15 lat. Auto zabytkowe musi składać się przynajmniej w 75% z oryginalnych podzespołów. Zasady te są stosunkowo elastyczne i zdarzają się odstępstwa, zwłaszcza w sytuacjach pojazdów  o unikatowych rozwiązaniach konstrukcyjnych.

Jak i gdzie przeprowadzić rejestrację pojazdu zabytkowego?

Rejestracja pojazdu zabytkowego następuje w drodze decyzji administracyjnej. Wniosek o rejestrację pojazdu zabytkowego należy złożyć w Wydziale Komunikacji we właściwym Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Miasta. Najlepszym rozwiązaniem jest rejestracja po przeprowadzeniu profesjonalnej renowacji pojazdu zabytkowego.

Do rejestracji pojazdu zabytkowego wymagane są następujące dokumenty:

  • wniosek o rejestrację
  • dowód osobisty,
  • dowód własności pojazdu,
  • dowód rejestracyjny,
  • uwierzytelniona kopia decyzji w sprawie wpisania pojazdu, jako dobra kultury, do rejestru zabytków lub dokument potwierdzający ujęcie pojazdu w centralnej ewidencji dóbr kultury albo dokument potwierdzający wpisanie pojazdu do inwentarza muzealiów,
  • zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu zgodności pojazdu zabytkowego z warunkami technicznymi,
  • protokół oceny stanu technicznego,
  • ubezpieczenie OC,
  • tablice rejestracyjne, jeżeli pojazd był zarejestrowany w Polsce.

Dlaczego warto zarejestrować samochód jako zabytek?

Rejestracja auta zabytkowego wiąże się z wieloma udogodnieniami. Jednym z nich jest bezterminowy przegląd, który wykonany raz, obowiązywać będzie przez cały czas użytkowania auta. Firmy ubezpieczeniowe umożliwiają aktywację ubezpieczenia jednanie na czas użytkowania pojazdu. Innym atutem jest zwolnienie z konieczności dostosowywania samochodu do polskich wymogów technicznych. Więcej informacji miłośnicy odrestaurowywania starych pojazdów znaleźć mogą na stronie internetowej firmy zajmującej się renowacją samochodów zabytkowych Rzepecki Auto z Jabłonnej koło Warszawy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz