Materiał Partnera

Jak zaprojektować wymarzony ogród na niewielkiej działce? Poradnik

Jak zaprojektować wymarzony ogród na niewielkiej działce? Poradnik

Własny ogród to wyjątkowe miejsce. Możemy tam wypocząć, poczuć kontakt z naturą i do woli najeść się owoców prosto z krzaka. Jeśli do dyspozycji mamy zaledwie niewielką działkę, powinniśmy mądrze zaplanować, co i gdzie ma rosnąć – tak, żeby w naszym zielonym zakątku znalazło się miejsce na relaks i na uprawę własnych warzyw. Podpowiadamy, jak przygotować projekt pięknego ogrodu na niedużym terenie.

Pomyśl, czego potrzebujesz

Jeśli chcemy, żeby niewielki ogród spełnił wszystkie nasze potrzeby, musimy je najpierw sprecyzować. Każdy inaczej wyobraża sobie swój wymarzony ogród – dla jednych to przede wszystkim miejsce do zabawy dla dzieci, dla innych grządki, na których będzie można hodować własne ekologiczne warzywa. Jeśli będziemy chcieli, żeby w naszym ogrodzie wszystkiego było po trochu, łatwo wprowadzimy do ogrodu chaos, dlatego tak ważne jest mądre zaplanowanie przestrzeni i skupienie się na tym, na czym najbardziej nam zależy. Najlepiej, jeśli naszą działkę podzielimy na kilka różnych stref. Mądre gospodarowanie przestrzenią jest bardzo ważne, szczególnie wtedy, kiedy mamy jej niewiele. W każdym ogrodzie powinno znaleźć się miejsce na strefę wypoczynkową – najlepiej, żeby była osłonięta przed wzrokiem sąsiadów i przypadkowych przechodniów. Przed domem powinniśmy zaplanować strefę reprezentacyjną – z ozdobnymi kwiatami lub krzewami. Na tyłach posesji dobrze jest zorganizować choćby niewielki warzywniak, a jeśli w domu mają mieszkać dzieci, planując ogród, powinniśmy pomyśleć też o miejscu do zabawy na świeżym powietrzu – nawet pojedyncza huśtawka sprawi maluchom wiele frajdy.

Zieleń w dobrych rękach

Zaprojektowanie ładnego i funkcjonalnego ogrodu to bardzo trudne zadanie. Jeśli chcemy mieć pewność, że każda roślina zostanie posadzona w odpowiednim miejscu, a ogród będzie wygodny i funkcjonalny, przygotowanie projektu możemy zlecić firmie AMcon. Marcin Antoniuk. Skorzystanie z pomocy profesjonalnych projektantów zieleni pozwoli wyczarować wymarzony zielony zakątek nawet na bardzo małej działce. Wspomniana firma nie tylko przygotuje specjalnie dla nas odpowiedni projekt, ale także wykona wszystkie niezbędne prace ogrodowe – od przygotowania terenu po zasadzenie kwiatów. Fachowa wiedza ogrodnicza pozwoli założyć ogród piękny, niebanalny i łączący wiele różnych funkcji. Jeśli chcemy, żeby w naszym niewielkim ogrodzie można było urządzać letnie przyjęcia, wypoczywać po pracy w wakacyjne długie wieczory i hodować własne warzywa i owoce, powinniśmy skorzystać z pomocy ekspertów. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz