Jak zaprojektować szafę przesuwną?

Jak zaprojektować szafę przesuwną?

Szafa przesuwna świetnie sprawdzi się zarówno w dużym domu, jak i małym mieszkaniu w bloku. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na oddzielną garderobę, przestronna szafa zmieści wszystkie ubrania i pozwoli zachować ład i porządek w pomieszczeniu. Dowiedz się, jak zaprojektować z głową szafę przesuwną, by była funkcjonalna. Poznaj podstawowe zasady projektowania szafy na wymiar.

Strony www Strony www

Gdzie zrobić szafę przesuwną?

Szafa na wymiar to idealne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie przestrzeń jest trudna do zaprojektowania. Szafa z przesuwnymi drzwiami ma wiele zalet i sprawdzi się nawet w pomieszczeniach, w których jest niewiele miejsca. Składowanie przedmiotów w zabudowanych półkach i szufladach pozwoli zachować porządek. Szafy na indywidualne zamówienie zmieszczą się pod skosami czy we wnękach. Odpowiednio zaprojektowany mebel może wizualnie poprawić proporcję – skrócić zbyt długi pokój lub powiększyć niewielkie pomieszczenie dzięki lustrom umieszczonym na drzwiach.

Jakie wymiary szafy z przesuwnymi drzwiami?

Głębokość szafy

Kluczową kwestią są wymiary szafy do zabudowy. Zaleca się zachowanie około 70-75 cm głębokości (około 10 cm należy pozostawić na szyny, po których suną drzwi szafy). Pozwoli to na zabudowanie szafy o głębokości minimum 60 cm – w takiej przestrzeni możemy przechowywać nawet grube płaszcze, kurtki czy garnitury. Bluzki czy letnie sukienki z powodzeniem mogą być przechowywane na głębokości 50-55 cm, wówczas na pewno się nie pogniotą. Szafa przesuwna o głębokości powyżej 80 cm nie jest już funkcjonalna, bo korzystanie z tak głębokich półek jest niewygodne, a wręcz utrudnione.

Wysokość szafy

Poza głębokością równie istotna jest wysokość wieszaków. Powinny znajdować się w zasięgu osób korzystających z szafy. Ubrania krótsze, czyli bluzki czy koszule wymagają od 100 do 120 cm. Na dłuższe ubrania takie jak płaszcze czy sukienki należy przeznaczyć od 150 do 170 cm. Jeśli pokój jest bardzo wysoki i chcemy wykorzystać również górną cześć szafy, specjaliści rekomendują pantografy, czyli wieszaki z drążkiem, które obniża się w zależności od potrzeb.

Półki, szuflady i praktyczne akcesoria

Półki powinny być przemyślane. To właśnie na nich umieszczamy swetry, bluzy, a także ręczniki czy pościel. Specjaliści rekomendują, by półki znajdowały się na wysokości wzroku i miały około 45 cm szerokości i 30 cm wysokości. Warto wykorzystać przestrzeń znajdującą się na samej górze szafy i stworzyć tam praktyczne pawlacze na walizki, kołdry czy odzież sezonową.

W dolnej części szafy przesuwnej z lustrem warto zaprojektować praktyczne szuflady z cichym domykiem. Niskie szuflady będą idealne na biżuterię, paski czy krawaty. Bielizna, skarpetki, czapki i szaliki najlepiej będą prezentować się w szufladach średniej głębokości. Popularnością cieszą się kosze druciane, które są tańsze niż tradycyjne szuflady, jednak mniej odporne.

Jeśli nie możemy pozwolić sobie na odpowiednio głęboką szafę przesuwną, można pokusić się o zastosowanie specjalnych wieszaków poprzecznych montowanych na wysuwanej szynie. W przeciwieństwie do wieszaków klasycznych pozwalają one na przechowywanie płaszczy czy garniturów nawet w niewielkiej głębokości. Dobrym pomysłem są również specjalne wieszaki na spodnie, które pozwalają zachować porządek.

Część szafy warto wygospodarować na domowy składzik. Możemy przechowywać tam różne sprzęty, które trudno zmieścić w innych miejscach, jak deska do prasowania czy odkurzacz. Praktyczne są wszelkie elementy pomagające zachować porządek, np. uchwyt na rurę od odkurzacza, stelaż na żelazko czy mobilne koszyki.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz