Materiał Partnera

Jak zaprojektować funkcjonalną sieć komputerową w małej i średniej firmie?

Jak zaprojektować funkcjonalną sieć komputerową w małej i średniej firmie?

Komputeryzacja objęła niemal wszystkie dziedziny naszego życia codziennego. Dotyczy to także wszystkich dziedzin przemysłu. Nikt też nie wyobraża sobie pracy biurowej bez dostępu do urządzeń elektronicznych oraz Internetu. Podstawową rzeczą podczas zakładania sprawnie i prawidłowo funkcjonującego przedsiębiorstwa jest dokładny projekt sieci komputerowej.

Podstawowe elementy sieci

Podstawowym narzędziem, które umożliwi przekazywanie sygnału Wi-Fi do takich urządzeń sieciowych jak komputery, serwery, drukarki, skanery i telefony to router z bezprzewodową kartą sieciową. To urządzenie przekazuje impuls od dostawcy Internetu do wymienionych elementów. W dużej firmie przyda się wielofunkcyjne akcesorium, które jednocześnie będzie pełniło funkcję switcha (przełącznika), umożliwiającego podłączenie określonej ilości komputerów oraz telefonów. Przydatny okaże się także dysk NAS (Network Attached Storage), który służy do podpięcia zawartości wszystkich dysków twardych w firmie. Nie można zapomnieć o odpowiednim montażu okablowania strukturalnego, które połączy poszczególne urządzenia w sieć teleinformatyczną.

Struktura sieci teleinformatycznej

Wszelkie okablowanie stanowi bierny element sieci komputerowo-internetowej, ale bez niego nie byłyby przesyłane impulsy. Światłowody, przewody koncentryczne, telefoniczne i sieciowe, gniazda to infrastruktura, po której „przemieszcza się” Internet, a właściwie jego impulsy. Stworzenie architektury sieciowej wymaga odpowiedniej wiedzy informatycznej, dlatego najlepiej zlecić ją specjalistom w tej dziedzinie, na przykład firmie MTM Digital z Warszawy. Fachowcy przeprowadzą stosowną analizę i dopasują wielkość sieci do potrzeb firmy. Okablowanie najlepiej układać na etapie budowy budynku lub jego pełnego remontu. Wtedy można je poprowadzić w ścianach. Budowa sieci jest też możliwa w istniejących i użytkowanych na bieżąco pomieszczeniach. Wtedy wszelkie przewody ukrywa się za pomocą specjalnych listew lub pod kasetonami na suficie.

Zabezpieczenie sieci

Przy projektowaniu lokalnej sieci firmowej warto pomyśleć o jej odpowiedniej ochronie przed utratą danych. Do tego celu nadadzą się zasilacze UPS, które zachowają funkcjonalność sieci w razie przerwy w dostawie energii elektrycznej. Umożliwia to zapisanie aktualnego stanu pracy na komputerze, a nie jego nagłe wyłączenie. Sprawdzi się także inwestycja we wspomniany już wcześniej dysk NAS. Takie urządzenie daje sposobność do stworzenia kopii zapasowej wszelkich niezbędnych danych, których utrata wiąże się na przykład ze stratami finansowymi.

Należy także pamiętać o zabezpieczeniu sieci LAN przed atakami hakerskimi. Wszelkie urządzenia kontroli dostępu powinny zostać umieszczone w szafach zamykanych na klucz lub szyfr, do których dostęp mają tylko informatycy oraz właściciel firmy. Równie ważną czynność stanowi zmiana domyślnych haseł nadanych przed administratora w routerze.

Opracowanie:
Warszawa, Krucza 23/31 lok. lok.38
tel. 22 400 93 99
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz