Materiał Partnera

Jak zaprojektować elewację domu?

Jak zaprojektować elewację domu?

Projektowanie domów jednorodzinnych to proces tworzenia kompozycji w kompleksowym ujęciu. Obejmuje zarówno podział i aranżację wnętrz, jak i określenie własności zewnętrznej bryły budynku, której istotnym elementem jest elewacja. Jej zaprojektowanie wymaga specyficznego podejścia – należy wziąć pod uwagę wszystkie cechy, które są w niej najistotniejsze. Są to estetyka, harmonia kompozycji oraz dopasowanie do otoczenia.

Elewacja – wizytówka budynku

Elewacja jest pierwszym elementem, jaki przyciąga uwagę w mijanym budynku. Zanim jeszcze wejdzie się do wnętrza i pozna szczegóły konstrukcji, jakość wykonania, funkcjonalność czy estetykę wnętrza, dokonuje się pierwszej oceny zewnętrznego wyglądu domu. Popularne powiedzenie mówi, że najważniejsze jest pierwsze wrażenie. To ono odciska piętno na opinii i wpływa na nią nawet, jeśli późniejsze obserwacje świadczą o zupełnie innych cechach. To zadanie spełnia elewacja budynku.

Często, spacerując ulicami, podziwia się domy, które mają estetycznie wykończone ściany zewnętrzne – odświeżone i pomalowane, wyłożone ciekawym materiałem czy zdobione sztukaterią. Do takich budynków ma się ochotę wejść i zobaczyć, co jest wewnątrz. Wizualna ocena estetyki zewnętrznej części domu jest też pierwszym krokiem przy wyborze projektu u architekta. To wszystko potwierdza, jak ważne jest zadbanie o stworzenie wyjątkowego, estetycznego i przyciągającego uwagę projektu.

Projekt elewacji a styl

Elewacja zewnętrzna budynku to jego wizytówka, ale również odzwierciedlenie gustów, preferencji i charakterów jego mieszkańców. Dlatego wybranie ciekawego materiału, odpowiednia kompozycja materiałowa czy kolorystyczna lub nietypowy pomysł nie wystarczą. Konieczne jest też zadbanie o jej unikalny styl – nowoczesny, retro, rustykalny czy w innym wybranym klimacie. Obecnie powstających domów wcale nie musi charakteryzować zimny minimalizm – design, na który składają się głównie szkło, kamień i aluminium. Wręcz przeciwnie. Rodzina uciekająca z wielkomiejskiego zgiełku do własnego domu może dążyć do stworzenia przytulnego i ciepłego miejsca. Dlatego projektując elewację, warto pomyśleć, jakie są preferencje właścicieli i w jakim otoczeniu znajduje się budynek.

Możliwości tworzenia niepowtarzalnych i pięknych kompozycji, w których specjalizują się projektanci z firmy A2 Architekci, są dziś nieograniczone. Zapewniają je szeroki wybór materiałów, zaawansowane techniki mocowania oraz moda na łączenie różnych kolorów i faktur.  Elewację można wykonać w wielu możliwych odmianach i kombinacjach materiałowych. Łączy się na przykład cegłę z tynkiem, kamienie z cegłą, a drewno z kamieniem i elementami malowanymi. Dodatkowym atutem nowoczesnych wykończeń elewacji jest duża rozmaitość odcieni i wzorów – zarówno cegieł, kamieni, drewna, jak i płyt klinkierowych. Istotne są również detale, które nadają kompozycji charakter.

Najważniejsze zasady projektowania elewacji

Wykonanie projektu elewacji budynku to prawdziwe wyzwanie. Tworzenie kompozycji opiera się jednak na kilku zasadach, które musi wziąć pod uwagę nawet najzdolniejszy architekt. To one warunkują, czy dom zaprezentuje się pięknie, czy też będzie przypominał niezgrabną bryłę. Wbrew pozorom na efekt końcowy wpływają nawet drobne detale, takie jak powiększenie otworów okiennych czy podniesienie dachu. Oto kilka zasad przydatnych przy tworzeniu projektu:

  • projektując układ elementów na elewacji, pamiętaj o symetrii i harmonii,
  • łączone ze sobą kolory powinny się uzupełniać i tworzyć spójną całość,
  • nie przesadzaj z liczbą detali, materiałów i barw,
  • wykorzystaj wzory materiałów oraz ich układ do optycznego formowania bryły budynku,
  • wydobywaj piękno detali przez podkreślanie ich różnymi materiałami (np. ceglane obramowanie stylowego okna),
  • łącz kontrastowe faktury w celu urozmaicenia dużych płaszczyzn,
  • zadbaj o dodatki do elewacji – daszki, balustrady, gzymsy, okapy itp.,
  • pomyśl o technicznych możliwościach montażu materiałów,
  • uwzględnij w projekcie parametry materiałów dostępnych w sprzedaży (np. standardową długość desek czy wielkość płytek).
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz