Artykuł sponsorowany

Jak zaprojektować dom przystosowany do późniejszej rozbudowy?

Jak zaprojektować dom przystosowany do późniejszej rozbudowy?

Czy można zaprojektować dom, który będzie podatny na modyfikacje? Pojęcie ‘domu elastycznego’ może wydawać się absurdalne – wszak trudno oczekiwać od materiałów budowlanych, aby się uplastyczniły i pozwoliły na swobodną rozbudowę konstrukcji. Mimo ograniczeń, które niesie za sobą użycie cegły, wprawny architekt będzie w stanie stworzyć projekt domu, którego późniejsza rozbudowa nie będzie tak skomplikowana i czasochłonna jak przy standardowym domu jednorodzinnym.

Budowa domu – myśl przyszłościowo

Niektóre zmiany można przewidzieć i ująć w projekcie domu, np. poszerzenie rodziny i związana z tym konieczność powiększenia przestrzeni życiowej. Niestety, zdarzają się sytuacje, kiedy przebudowa domu jest kompletnie nieplanowana, np. wskutek wypadku i niepełnosprawności ruchowej domownika.

Jednym z podstawowych wymogów funkcjonalnego planowania układu przestrzennego budynku jest uwzględnienie zmiany funkcji pomieszczenia. Dzięki temu domowe biuro może stać się pokojem gościnnym, a pokój dorosłego dziecka – sypialnią dla noworodka.

Jak zaprojektować dom ‘elastyczny’?

  • Pokój, który pełni funkcję gabinetu, powinien być usytuowany blisko łazienki – dzięki temu będzie go można przearanżować na pokój gościnny albo sypialnię dla dziecka. Usytuowany w bliskiej odległości do drzwi wejściowych sprawi, że goście nie będą musieli wkraczać w sferę prywatnych pomieszczeń gospodarzy.
  • Planując dom warto zostawić wolne miejsce na działce pod ewentualną rozbudowę. Instalacje elektryczna i grzewcza powinny mieć nieco większą wydajność, aby właściciel nie ponosił dużych kosztów wymiany pieca centralnego ogrzewania i tablicy rozdzielczej.
  • Najbardziej opłacalnym modelem rozbudowy jest dobudowa nowej części domu do pomieszczenia technicznego lub gospodarczego. Dobudówka nie zasłoni okien pokojów dziennych, a rozprowadzanie instalacji wodnej i grzewczej będzie prostsze, ponieważ nie wymusi demontażu podłogi.

Rozbudowa domu jednorodzinnego wzwyż – czy warto?

Zagospodarowanie poddasza wydaje się bardzo korzystnym rozwiązaniem, pod warunkiem, że konstrukcja stropu jest stabilna. Powierzając projekt budowy domu sprawdzonej firmie projektowej, takiej jak Michał Mańkowski Architekt, można stworzyć solidne podwaliny pod późniejszą rozbudowę domu wzwyż. Strome schody czy zbyt słaby strop to najczęstsze wpadki architektoniczne, które mogą utrudnić zaadaptowanie przestrzeni do pełnienia funkcji mieszkalnych. Wzmocnienie stropu jest nie tylko kosztowne, ale także bardzo inwazyjne i utrudniające życie użytkownikom. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz