Jak zaprojektować dom parterowy?

Jak zaprojektować dom parterowy?

Dom parterowy ma szereg plusów, dlatego tak wiele osób jest zainteresowanych budową domu jednopoziomowego. Takie rozwiązanie stwarza mnóstwo możliwości, jednak budynek należy zaprojektować z głową. Nie wiesz, na co zwrócić uwagę, szukając dobrego projektu? Przeczytaj nasze wskazówki i dowiedz się więcej.

Rzut domu

Rzut domu powinien być dostosowany do kształtu działki. Najlepiej, by bryła miała regularny kształt kwadratu lub prostokąta. Pozwoli to dobrze wykorzystać całą dostępną powierzchnię i zminimalizować ciągi komunikacyjnej.

Gdy działka jest duża, mamy większe pole do popisu. Jeśli jednak bryła będzie zbyt rozłożysta i skomplikowana, spora część będzie musiała zostać przeznaczona na ciągi komunikacyjne. By temu zapobiec, warto usytuować wejście budynku tak, by znajdowało się jak najbliżej geometrycznego środka budynku.

W przypadku działek narożnych najlepszym pomysłem będzie wybór projektu domu parterowego na planie litery „L”. Taki plan pozwoli stworzyć prywatną część ogrodu, osłoniętą od wzroku sąsiadów lub oddzieloną od ruchliwej ulicy.

Rozkład pomieszczeń

W budynkach piętrowych lub takich z poddaszem zazwyczaj strefę dzienną i gospodarczą projektuje się na parterze, natomiast część sypialnianą na piętrze lub poddaszu. W przypadku domów parterowych nie ma takiej możliwości, więc rozmieszczenie stref ogólnej oraz prywatnej powinno być dobrze przemyślane.

Rozkład powinien być funkcjonalny, tak by racjonalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Centrum domu, które jest najlepiej doświetlone, najlepiej przeznaczyć na strefę dzienną, a po jej bokach wyznaczyć część nocną.

Na jednej kondygnacji musi znaleźć się także część gospodarcza. Głośna praca kotła lub pralni może przeszkodzić w odpoczynku, dlatego kotłownię czy pralnię najlepiej umieścić jak najdalej od sypialni.  Spiżarnia powinna znajdować się w pobliżu kuchni.

Wybór dachu

W przypadku wyboru spadzistego dachu bryła budynku nie powinna być skomplikowana, w przeciwnym razie dach nie będzie wyglądał estetycznie i będzie wymagał poniesienia większych kosztów.

Więcej możliwości daje dach płaski o prostej konstrukcji. Pozwala na zastosowanie nawet niecodziennych rozwiązań nieuniknionych na działkach o trudnym kształcie i niestandardowych wymiarach. Kolejnym plusem płaskiego dachu jest możliwość umieszczenia w dowolnym miejscu świetlika, który niezbędny jest do oświetlenia ciemnych zakamarków. 

Jeden poziom a brak schodów

Brak schodów to często główny atut domów parterowych. Nie tylko oszczędzamy przestrzeń, ale także nie musimy codziennie pokonywać wielu stopni. Życie na jednej kondygnacji jest bezpieczne dla małych dzieci i wygodne dla osób starszych.

Jeśli jednak nie mamy pociech lub kłopotów z poruszaniem, możemy pokusić się o wykorzystanie stopni podwyższających lub obniżających. Taki zabieg pozwoli zmienić perspektywę i wprowadzi do wnętrza trochę urozmaicenia. Architekci często stosują taki trik do wyeksponowania powierzchni strefy dziennej.

Połączenie z ogrodem

Domy parterowe idealnie wpasowują się w otoczenie. Niska zabudowa umożliwia połączenie strefy mieszkalnej z ogrodową. Każde pomieszczenie budynku może mieć bezpośrednie wyjście na ogród, co projektanci szczególnie chętnie wykorzystują w przypadku salonu. W nowoczesnych projektach domów parterowych często stosuje się duże przeszklenia, które nie tylko świetnie oświetlają, ale także otwierają dom na otaczającą zieleń.

Warianty domu parterowego

W domu parterowym na jednym poziomie trzeba zmieścić zarówno strefę dzienną i nocną, jak i część gospodarczą, dlatego warto pomyśleć o wariancie domu parterowego z piwnicą. Dodatkowa powierzchnia, która nie zajmuje powierzchni działki, zawsze się przyda, a w dodatku ma jeszcze jeden plus. W czasie upałów będzie ochładzać budynek, natomiast gdy nadejdą mrozy, ogrzewać. 

Jeśli wciąż wahasz się, jaki projekt wybrać, przeczytaj, co jeszcze warto wiedzieć o domach parterowych.

Oceń artykuł (2)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz