Artykuł sponsorowany

Jak zaprojektować dom jednorodzinny – podstawowe założenia użytkowe

Jak zaprojektować dom jednorodzinny – podstawowe założenia użytkowe

Jak zaprojektować dom jednorodzinny, aby spełniał nasze oczekiwania, a jego budowa nie nastręczała problemów? Sprawdź, na co zwracać uwagę podczas projektowania budynku mieszkalnego i które parametry są szczególnie istotne dla zachowania jego pełnej funkcjonalności.

Projekt domu jednorodzinnego – o czym pamiętać?

Przed rozpoczęciem prac projektowych inwestor musi zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego lub uzyskać decyzję o warunkach zabudowy (w przypadku gdy działka nie jest objęta planem. Na podstawie uzyskanych informacji można określić, czy działka jest przeznaczona pod zabudowę jednorodzinną i czy inwestora obejmują wytyczne dotyczące maksymalnej wysokości, szerokości elewacji, kąta nachylenia dachu oraz odległości, jaką należy zachować od granic działki. Jeżeli działka objęta jest ochroną konserwatora zabytków, wymogi odnośnie do kształtu budynku, a niekiedy nawet koloru elewacji, mogą być z góry narzucone. 

Powierzchnia użytkowa – optymalne parametry

Punktem odniesienia dla inwestorów są wymiary bieżącego lokum. Niestety, porównując bieżącą przestrzeń mieszkalną z projektem nowego domu, inwestorzy często pomijają istotny parametr – wysokość pomieszczeń. Wysokość standardowego mieszkania w bloku wynosi ok. 2,5m, zaś mieszkania w kamienicach mają nawet 3,7m wysokości. Im wyższe pomieszczenie, tym silniejsze wrażenie przestronności. Projektując dom, warto uwzględnić ten parametr – odpowiednie proporcje to najlepszy sposób na optyczne powiększenie wnętrz.

Samodzielne projektowanie budynku mieszkalnego jest dość ryzykowne – dostęp do zaawansowanych programów do wizualizacji wnętrz nie zastąpi fachowej wiedzy i doświadczenia zawodowego. Korzystając z usług sprawdzonej firmy architektonicznej, takiej jak DN-Architekci Pracownia projektowa Agata Dubiel-Forysiak, można liczyć na profesjonalne doradztwo i wykonanie projektu budynku zgodnie z oczekiwaniami.

Podział na strefy użytkowe

Powszechną praktyką architektoniczną jest podział domu na trzy strefy – dzienną, nocną oraz gospodarczą. Strefa dzienna obejmuje salon, kuchnię i opcjonalnie pokój zaadaptowany na gabinet (lub pokój dla gości). Salon nie powinien być mniejszy niż 20 metrów kwadratowych – to optymalna powierzchnia dla małej rodziny. Jeżeli w domu są dzieci, warto zastanowić się nad projektem większego salonu połączonego z jadalnią. Sypialnie dzieci i rodziców, znajdujące się w strefie nocnej, powinny mieć powierzchnię od 10 do 20 metrów kwadratowych. Pokój dziecięcy powinien być nieco większy niż sypialnia rodziców, ponieważ jest nie tylko miejscem odpoczynku, ale i zabawy, nauki czy spotkań ze znajomymi. Jeżeli chodzi o łazienki, korzystnym rozwiązaniem jest stworzenie niewielkiej łazienki gospodarczej dla gości (o powierzchni ok. 3 metrów kwadratowych) oraz większej i funkcjonalnej łazienki użytkowanej przez rodzinę (10-12 metrów kwadratowych).

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz