Artykuł sponsorowany

Jak zapobiegać odleżynom?

Jak zapobiegać odleżynom?

Odleżyny występują u ciężko chorych osób unieruchomionych przez długi czas w łóżkach i na wózkach inwalidzkich. Doświadczeni przez los chorzy, cierpią, bo odleżyny przynoszą ból i cierpienie. Są bowiem ranami otwartymi, tworzącymi się niezwykle szybko, natomiast goją się bardzo długo. Można zapobiegać odleżynom, kupując materac  przeciwodleżynowy lub wynajmując łóżko przeciwodleżynowe.

Tworzenie się odleżyn

Odleżyny są martwicą tkanek uciskanych najczęściej, przez części układu kostnego. Powstają przy miejscowym niedokrwieniu, spowodowanym zbyt długotrwałym uciskiem na naczynia krwionośne. Odleżyny tworzą się bardzo szybko i z błahego powodu, bo nawet  przez podparcie chorego, nieprawidłowo położone prześcieradło czy brak ruchu. Wysuszona skóra, stałe zawilgocenia jak pot, mocz, sprzyjają powstawaniu odleżyn. W ich wyniku tworzą się otwarte i trudno gojące się rany. Jeśli mamy w domu osobę leżącą, sparaliżowaną, musimy jej zapewnić właściwą opiekę, by zapobiegać odleżynom. Powinniśmy często zmieniać pozycję,  dbać o higienę osobistą, często zmieniać pościel i przenosić nacisk na większą powierzchnię skóry, żeby odciążać miejsca, narażone na odleżyny. Pomagają też materace i łóżka przeciwodleżynowe, które możemy kupić lub wypożyczyć w sklepie medycznym Medar w Krośnie Odrzańskim.


Osoby narażone na odleżyny

Pacjenci z ograniczoną sprawnością ruchową i niedowładem, samodzielnie nie zmienią pozycji ciała, więc musimy im pomóc. Nie zawsze chorzy skarżą się na odleżyny, bo niektórzy nie odczuwają bólu jak np. przy porażeniu mózgowym, lub  po prostu nie chcą sprawiać kłopotu. Powinniśmy być przygotowani, że mając w domu osobę chorą na cukrzycę, miażdżycę oraz z dolegliwościami układu oddechowego, musimy zapobiegać odleżynom, ponieważ ich leczenie jest bardzo trudne i długotrwałe. Ryzyko wystąpienia odleżyn jest uzależnione od ogólnego stanu zdrowia pacjenta, jego możliwości ruchowych oraz od wieku. Odleżyny najczęściej tworzą się u osób starszych po 70. roku życia. Bardzo ważna jest profilaktyka przeciwodleżynowa, która ma na celu niedopuszczenie do powstania odleżyn. Musimy stosować odpowiednie metody i środki zapobiegawcze oraz zadbać o dietę, ponieważ reguluje ona przemianę materii.

Wynajem sprzętu

Nie musimy kupować drogich sprzętów rehabilitacyjnych, bo możemy je wynajmować. Na zakup otrzymamy częściowe finansowanie z NFZ, ale jeśli sprzęt jest specjalistyczny, i tak sporą kwotę musimy dopłacić.  Poza tym materac przeciwodleżynowy czy inny sprzęt medyczny i ortopedyczny, jest potrzebny od zaraz, bo tu czas odgrywa bardzo ważną rolę. Nie zwlekajmy, ale wynajmijmy go w sklepie medycznym Midar, który dysponuje szerokim asortymentem urządzeń i akcesoriów. Jeśli nie mamy pewności, który sprzęt byłby odpowiedniejszy dla pacjenta, otrzymamy pomoc specjalisty. Możemy zatem liczyć na kompleksową obsługę, wsparcie i transport urządzeń do domu.  Jeśli firma nie ma wybranych produktów w asortymencie, w każdej chwili je zamówi, więc nasz chory nie będzie musiał czekać na pomoc. Nie ma znaczenia czy są to łóżka elektryczne, termometry, wagi, nawilżacze powietrza, wózki inwalidzkie, protezy, ortezy ortopedyczne, aparaty słuchowe, materace przeciwodleżynowe, otrzymamy  je praktycznie od ręki.

Opracowanie:
Krosno Odrzańskie, Poznańska 19 lok. 2A
tel. 503 062 843
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz