Artykuł sponsorowany

Jak zapobiec cieśni nadgarstka?

Jak zapobiec cieśni nadgarstka?

Cieśń nadgarstka jest chorobą cywilizacyjną, która dopada coraz większą liczbę osób. Skarżą się na nią najczęściej ci, którzy spędzają wiele godzin przed komputerem. Podstawowymi objawami są przede wszystkim mrowienie dłoni, drętwienie rąk podczas jazdy samochodem, problem z chwytaniem lub skurcze w czasie wykonywania zadań. Na szczęście z chorobą można walczyć. 

Skąd bierze się cieśń nadgarstka?

Przyczyną pojawienia się nieprzyjemnych dolegliwości w dłoniach jest ucisk na nerw pośrodkowy lub jego nadmierne rozciągnięcie. Dzieje się tak za sprawą wykonywania powtarzalnych ruchów ręki, kiedy człowiek wykonuje pracę fizyczną lub zbyt długo siedzi przed komputerem. Wówczas dochodzi do zmian przeciążeniowych, które w konsekwencji doprowadzają do choroby. Warto wtedy skonsultować się z lekarzami z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej LANCET, którzy przeprowadzą dokładne badania i postawią odpowiednią diagnozę i rozpoczną leczenie. Jeśli zatem zauważysz u siebie najczęściej występujące objawy, takie jak: drętwienie palców, szczególnie kciuka, palca wskazującego, środkowego i połowy palca serdecznego, powinieneś zgłosić się do lekarza. Często wspomniane drętwienie pojawia się również w przedramieniu. Kolejnym objawem, który powinien zaniepokoić chorego, jest pojawiający się ból, który uniemożliwia wysypianie się. Bardziej zaawansowany etap choroby to przede wszystkim upośledzenie chwytu, a także spadek wydolności mięśni, który może objawiać się choćby koniecznością przekładania telefonu z ręki do ręki. 

Jak radzić sobie ze schorzeniem?

Osoby, które zauważyły u siebie wymienione wyżej objawy, powinny udać się do specjalisty. Czasami zdarza się, że jeśli choroba jest w początkowej fazie, wystarczy odpowiednia rehabilitacja, która hamuje jej postępy. Często jednak pacjenci zgłaszają się z dolegliwościami, które wymagają zabiegów chirurgicznych. Operacja cieśni nadgarstka, jeśli stadium choroby jest zaawansowane, jest jedynym możliwym sposobem na przywrócenie pełnej sprawności ręki. Zabieg polega na otwarciu kanału i naciągnięciu lub uwolnieniu nerwu pośrodkowego. Operację zespołu cieśni nadgarstka wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Podczas niej przecina się tkanki więzadłowe, które ograniczają od strony dłoni kanał nadgarstka, dzięki czemu zmniejsza się znacznie ucisk na wspomniany wyżej nerw. Dzięki temu możliwa jest poprawa ukrwienia nerwu, a tym samym jego odbudowę i poprawę funkcji ruchowych ręki. Co więcej, wiąże się to z całkowitym wyleczeniem, a nie jedynie naprawą nerwu.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz