Materiał Partnera

Jak zaplanować wyjazd w góry?

Jak zaplanować wyjazd w góry?

Jeśli miałeś szczęście, chodzenie po górach wyssałeś z mlekiem matki. Albo przynajmniej zacząłeś uprawiać piesze wędrówki już za młodu, np. podczas letnich kolonii. Jeżeli jednak dopiero zaczynasz swoją przygodę z górami i nie masz nikogo, kto przeprowadziłby cię przez twoje pierwsze szlaki, powinieneś dobrze się przygotować. Podpowiadamy, jak zaplanować wyjazd w góry, by nie zniechęcić się do tej aktywności.

Trekking jest w Polsce bardzo popularną formą turystyki. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę ciekawe ukształtowanie terenu i wiele świetnych pasm górskich z trasami o zróżnicowanym stopniu trudności, jakie łatwo znaleźć w kraju. A więc jak zapanować wyjazd w góry?

Krok pierwszy – zdecyduj, dokąd chcesz jechać

Pierwszą decyzją, która zaważy na wszystkich kolejnych etapach przygotowań, jest wybór docelowego miejsca. Jeśli na wypad możesz poświęcić tylko weekend, prawdopodobnie wybierzesz rejony górskie, położone najbliżej swojego miejsca zamieszkania. Natomiast gdy na urlop w górach przeznaczyłeś sobie tydzień lub więcej, spokojnie możesz wybrać się w nasze piękne Tatry.

Krok drugi – zaplanuj dojazd

W najlepszej sytuacji są oczywiście osoby podróżujące własnym autem. Jeśli przemieszczasz się samochodem, nie musisz martwić się ani o dojazd w wybrany rejon Polski, ani codzienne dojazdy do wejść na szlaki. Jednak nie każdy może pozwolić sobie na taką wygodę – zauważa nasz rozmówca z zakopiańskiego pensjonatu Willa „Carlton”.

Jeżeli jesteś zdany na transport publiczny, sprawdź dokładnie najwygodniejsze połączenia. Dowiedz się, ile czasu zajmie ci podróż i w jaki sposób dostać się z dworca do hotelu czy pensjonatu. Twój środek transportu w dużej mierze determinuje także wybór odpowiedniego noclegu.

Krok trzeci – rezerwacja noclegu w górach

Turyści, którzy podróżują samochodem, mają największą swobodę wyboru zakwaterowania. Jedyne, na czym powinno ci w takiej sytuacji zależeć, to możliwość skorzystania z bezpiecznego parkingu. Z kolei jeśli podróżujesz autobusem lub pociągiem, powinieneś wziąć pod uwagę odległość kwatery od dworca. Wybierając nocleg w Zakopanem, postaraj się rozejrzeć za pensjonatem położonym możliwie najbliżej centrum.

Zanim zdecydujesz się na rezerwację pokoju w konkretnym miejscu, upewnij się, że na pewno… istnieje i że oferuje przyzwoite warunki. Niestety, na portalach z noclegami możesz natknąć się na oszustów, dlatego zawsze staraj się zweryfikować autentyczność danego obiektu. Większość dobrych górskich pensjonatów i hoteli posiada obecnie własne strony internetowe, na których znajdziesz wszystkie istotne informacje.

Krok czwarty – przygotuj odpowiedni sprzęt

Kiedy nocleg jest już zarezerwowany, a dojazd – zaplanowany, czas zacząć przygotowania praktyczne. To, jaki sprzęt i ubrania powinieneś zabrać, zależy od pory roku i trudności zaplanowanych tras. Absolutną podstawą są oczywiście wygodne buty trekkingowe i wysokie skarpety. Porad na temat potrzebnego sprzętu szukaj na portalach i blogach podróżniczych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz