Artykuł sponsorowany

Jak zaplanować instalację oświetleniową w zakładzie przemysłowym?

Jak zaplanować instalację oświetleniową w zakładzie przemysłowym?

Przed rozpoczęciem projektowania, należy zapoznać się ze wszystkimi danymi dotyczącymi przeznaczenia pomieszczeń i wymogami dotyczącymi rodzaju projektowego oświetlenia. Najpierw wybieramy najmniejsze natężenia oświetlenia w poszczególnych miejscach. Następnie skupiamy się na rodzaju i obliczamy potrzebną liczbę opraw, którą dzielimy na obwody. Przy tym ostatnim punkcie, kierujemy się m.in. poniższymi zasadami:

  • jeśli pomieszczenie ma powyżej 100 m2, to oprawy powinno się przyłączyć do minimum dwóch obwodów zasilanych z różnych faz;
  • gniazda wtyczkowe traktuje się jako oprawy;
  • do jednego obwodu można przyłączyć 20 opraw żarowych lub 30 opraw fluorescencyjnych;
  • wkładka topikowa na prąd znamionowy nie może mieć większego zabezpieczenia obwodu niż 25 A.
  • obwody trójfazowe stosuje się, gdy oświetlenie będzie konserwowane przez specjalistów.

Przedstawiliśmy tylko kilka najważniejszych zasad, jednak jest ich więcej i przed projektowaniem instalacji oświetleniowej należy się do nich wszystkich zastosować. Co więcej, pamiętajmy, że na każdej hali musi znajdować się główny wyłącznik całego oświetlenia. Najlepiej przy kluczowych wejściach do pomieszczeń. Chyba że będzie on zdalnie sterowany, to można go umieścić w dowolnym miejscu, ale przyciski i tak muszą być przy wejściu głównym.

Dobór przekroju i typu przewodu

Jeśli podzielono i rozmieszczono wszystkie oprawy, można przejść do doboru przekroju i typu przewodu oraz łącznika i zabezpieczenia. Przy tych działaniach należy założyć, że równocześnie pracują wszystkie odbiorniki oświetleniowe. Minimalne przekroje i obwody gniazd należy sprawdzić w odpowiednich tabelach. Wyprowadza się je z rozdzielnicy skrzynkowej, która znajduje się w pomieszczeniu z urządzeniami o największej mocy. Wszystkie zasady doboru rozdzielnic i ich rozlokowania są identyczne jak w przypadku instalacji siłowych. Należy również pamiętać o sprawdzeniu spadków napięcia i warunkach ochrony przeciwporażeniowej. Gdy wszystkie kroki zostały spełnione, można przystąpić do rysowania planu instalacji oświetleniowej.

Profesjonalny projekt i wykonanie

Szukając fachowej firmy, która zaprojektuje instalację oświetleniową w zakładzie przemysłowym i nie tylko, warto sprawdzić Ampertech. Jej specjalnością są:

  • instalacje i sieci niskoprądowe (teletechniczne, teleinformatyczne);
  • instalacje bezpieczeństwa (SAP, DSO, oświetlenie awaryjne);
  • instalacje i systemy alarmowe (monitoring CCTV, kontrola dostępu, SSiW);
  • instalacje elektryczne wewnętrzne i zewnętrzne niskiego i średniego napięcia;
  • instalacje oświetlenia ulic, parkingów, parków;
  • instalacje iluminacji obiektów.

Wszystkie wymienione powyżej instalacje projektują dla obiektów: przemysłowych, magazynowych, usługowo-handlowych, mieszkalnych oraz budynków użyteczności publicznej. Wszystkie osoby zatrudnione w tym przedsiębiorstwie projektują te instalacje od lat i posiadają specjalistyczną wiedzę techniczną. Czego potwierdzeniem jest zakładka „Projekty” na ich stronie.

Opracowanie:
Gorzów Wielkopolski, al. 11 Listopada 91 lok. 1
tel. 509 445 005
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz