Artykuł sponsorowany

Jak zapewnić dobrą opiekę starszej, schorowanej osobie? Poradnik

Jak zapewnić dobrą opiekę starszej, schorowanej osobie? Poradnik

Osoby starsze nie zawsze są w stanie prowadzić samodzielne życie. Codzienne czynności sprawiają im coraz więcej trudności, a samotne spędzanie dni w niegdyś tętniącym życiem domu jest powodem złego nastroju, a często nawet depresji. Nie zawsze jednak mamy warunki pozwalające na zaproszenie krewnego w podeszłym wieku pod swój dach. Co w takiej sytuacji możemy zrobić? Jak mu pomóc? Podpowiadamy!

Starość nie musi być smutna

Jesień życia to czas, kiedy ludzie często zapadają na typowe dla podeszłego wieku choroby. Niestety jednak, nawet jeśli fizycznie osoby starsze są w dobrej kondycji, problemy może im sprawiać psychika. Wiele typowych dla podeszłego wieku problemów związanych z psychiką powoduje, że samodzielne życie takiego człowieka w pustym domu zaczyna być niebezpieczne. Jednym z problemów, z którymi często borykają się osoby starsze, jest depresja. Niestety, to schorzenie u ludzi po 60-tce bardzo rzadko jest odpowiednio leczone. Według danych na depresję może cierpieć nawet połowa ludzi starszych. Większość z nich nawet nie zgłasza się do lekarza, bo wychodzi z założenia, że życie staruszka musi być smutne. Nie obserwując osoby starszej na co dzień, możemy nie dostrzec problemu – tymczasem można go rozwiązać przy pomocy prostej terapii. Dlatego osoba w starszym wieku powinna być pod opieką najbliższych lub wykwalifikowanych opiekunów, którzy będą ją bacznie obserwować. Jeśli sami nie możemy się zaopiekować staruszkiem, skierujmy go do specjalnego ośrodka. Opiekę nad osobami starszymi i schorowanymi świadczy Dom Pomocy Społecznej im. Sue Ryder.

Zachodzące słońce

Innym częstym problemem pojawiającym się na starość, są zaniki pamięci. Nawet jedna piąta osób starszych ma ten problem. Zaniki pamięci wynikają z niedotlenienia i niedokrwienia mózgu. Częstą i banalną przyczyną tego problemu jest po prostu odwodnienie. Starsze osoby często piją za mało wody, spożywając przy tym leki działające odwadniająco. Przez to ich mózg nie pracuje tak jak powinien i zdarzają się zaniki pamięci. Mogą one być bardzo niebezpieczne – czasem zapomina się o takich sprawach, jak wyłączenie gazu, zamknięcie mieszkania czy wyłączenie żelazka. Nawet osoba z takimi drobnymi zanikami pamięci nie powinna mieszkać samotnie – bezpieczniejsza będzie w domu pomocy społecznej. Warto dodać, że równie niebezpieczne jak zaniki pamięci mogą być urojenia, które także zdarzają się starszym osobom. Takie urojenia często powodują konflikty w rodzinie – osoba starsza ma wrażenie, że najbliżsi się o nią nie troszczą, są do niej wrogo lub roszczeniowo nastawieni.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz