Materiał Partnera

Jak zamontować podwieszany sufit?

Jak zamontować podwieszany sufit?

Podwieszane sufity to modne i praktyczne rozwiązanie wykończenia wnętrza. Decydując się na taką ozdobę, można poprawić ciepłochronność oraz izolacyjność akustyczną pomieszczenia. Dodatkowo takie rozwiązanie może zamaskować mankamenty wnętrza oraz ukryć instalacje. Podwieszane sufity to także estetyczny element dekoracyjny. Jak zamontować podwieszany sufit? Czy warto zająć się tym samemu?

Montaż podwieszanego sufitu

Montaż sufitu podwieszanego jest niezwykle czasochłonny i  wymaga precyzji. Aby konstrukcja była stabilna, należy przede wszystkim zebrać wszystkie materiały oraz rozrysować szkielet, przy uwzględnieniu układu profili i płyt. Remont całego wnętrza powinien iść w parze z montażem podwieszanego sufitu. Pierwszym etapem pracy remontowej jest wyznaczenie odpowiedniego poziomu sufitu i za pomocą kołków, przymocowanie profili przyściennych, potem głównych i nośnych. Prace remontowe kończy montaż płyt sufitowych. Należy je przeciąć w taki sposób, by jedna była o 50 cm krótsza od innych. Kolejne płyty należy przesunąć o 50 cm, cały czas zwracając uwagę na kierunek ich układania. Montaż sufitu podwieszanego w kształcie prostokąta nie jest trudnym zadaniem. Więcej doświadczenia wymaga wykonanie stropu podwieszanego o kolistym wyglądzie. W takim wypadku lepiej skorzystać z usług profesjonalnej ekipy remontowej.

Zalety sufitu podwieszanego

Jedną z zalet montażu sufitu podwieszanego jest to, że nie trzeba skuwać starego tynku z jego dolnej powierzchni. Wystarczy usunąć fragmenty, które mogłyby utrudnić instalację. Dodatkowo okładzina skutecznie ukryje wszelkie przewody elektryczne i wentylacyjne. Henryk Kośniewski, ekspert z firmy Henko przypomina, by w przestrzeni pod stropem nie umieszczać przewodów instalacji gazowej. Takie rozwiązanie jest niezgodne z przepisami i w razie nieszczelności grozi wybuchem. Montaż sufitu podwieszanego daje wiele korzyści w zakresie ocieplenia i poprawy akustyki. Jeżeli pomiędzy elementami rusztu wstawiona zostanie izolacja z wełny mineralnej, to stłumione zostaną różne dźwięki przedostające się przez strop. Podwieszany sufit daje również możliwości aranżacji wnętrza. Dekoracyjne podcięcia, wgłębienia i otwory dodadzą uroku oraz niepowtarzalnego charakteru wnętrzu, a zróżnicowanie poziomów stropu zawsze będzie zwracać uwagę przybywających gości.


Opracowanie:
Gdańsk, Filomatów 18
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz