Artykuł sponsorowany

Jak założyć rabatę bylinową w ogrodzie?

Jak założyć rabatę bylinową w ogrodzie?

Przydomowe ogrody możemy ozdabiać na różne sposoby. Jeśli zależy nam, aby co roku zachwycał nas swoją wielobarwnością, warto rozważyć zasadzenie na rabacie bylin. Te wieloletnie rośliny mogą dekorować posesję nawet przez cały rok – bez względu na porę roku. Należy jednak przestrzegać pewnych zasad dotyczących ich doboru, a także właściwego przygotowania stanowiska.

Dobór roślin na rabatę

Mianem bylin określa się rośliny wieloletnie, czyli takie, które zamierają na zimę i odradzają się wiosną. Niemniej jednak wśród nich odnajdziemy również gatunki zimozielone – zachowujące swój dekoracyjny charakter niezależnie od pory roku. Można też powiedzieć, że tego rodzaju rośliny w odróżnieniu od innych nie mają zdrewniałych części łodyg. Odpowiedni dobór odmian pozwoli nam uzyskać rabatę, które będzie cieszyć oko i zdobić ogród przez cały rok.

Kompozycje stworzymy na przykład, decydując się na jeden wariant kolorystyczny kwiatów w różnych odcieniach lub łącząc ze sobą różnobarwne okazy. To zależy wyłącznie od naszej wizji czy też gustu. Należy jednak uwzględnić rodzinę botaniczną bylin, jak również okres ich kwitnienia, jeśli chcemy, aby jak najdłużej pozostała dekoracyjnym elementem przestrzeni. Duży wybór takich roślin odnajdziemy między innymi w Centrum Ogrodniczym Sequoia z Warszawy. Warto także mieć na uwadze, że dzieli się je na trzy typy:

  • wiodące – wysokie i kwitnące przez długi czas. Nimi obsadzamy tył naszej rabaty pojedynczo lub w skupiskach;
  • towarzyszące – o średniej wysokości, stanowiące uzupełnienie dla wyżej wymienionych;
  • wypełniające – najniższe rośliny, niekiedy kwitnące niemal tuż przy ziemi. Wypełniają one najczęściej luki oraz skrajne części rabaty.

Przy zakupie bylin nie możemy pominąć oczywiście wymagań glebowych oraz stanowiskowych poszczególnych gatunków.

Przygotowanie miejsca na byliny

Jak zostało już wspomniane, różne gatunki roślin potrzebują odmiennego odczynu podłoża. Dla przykładu chaber białawy, dyptam jesionolistny, gipsówka czy szarotka alpejska muszą zostać zasadzone w glebie zasadowej, a z kolei zawilec, szczawik lub tawułka w kwaśnej. Ze względu na to, że rośliny bylinowe to okazy wieloletnie i rosną długo w jednym miejscu, należy dużą wagę przywiązać do starannego przygotowania stanowiska. Obejmuje to takie czynności jak usunięcie chwastów, przekopanie oraz spulchnienie ziemi, rozsypanie nowego podłoże i zastosowanie nawozu. Następnie możemy przystąpić do obsadzania rabaty, na przykład astrami, kocimiętką, rozchodnikiem, serduszkami okazałymi, szałwią omszoną, tojadem mocnym czy też piwonią ogrodową. Należy pamiętać o nawodnieniu bryły korzeniowej zarówno przed umieszczeniem jej w gruncie, jak i po. Pomiędzy roślinami warto rozsypać korę, która zapobiegnie przesuszeniu gleby i zapobiegnie porastaniu jej chwastami.

Opracowanie:
Warszawa, Rosoła 19
tel. 604 115 598
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz