Artykuł sponsorowany

Jak założyć oczko wodne?

Jak założyć oczko wodne?

Oczko wodne to świetny pomysł na urozmaicenie ogrodu. Możemy w nim hodować własne ryby albo pozwolić na zasiedlenie się okolicznym płazom. Dodatkowo parująca woda będzie przyjemnie orzeźwiała letnie powietrze. Jak je zrobić, by wyglądało estetycznie i nie niszczyło gruntu w ogrodzie?

Wybierz miejsce

Wybór miejsca pod oczko wodne to wbrew pozorom nie taka prosta sprawa. Nie możemy go zrobić gdziekolwiek, ponieważ stojąca woda może nam przysporzyć sporo problemów. Idealne miejsce będzie dość blisko domu, aby nie trzeba było do niego doprowadzać długich kabli. Dodatkowo powinno być niżej, niż reszta działki, aby wpadała do niego też deszczówka spływająca z całego ogrodu. Najlepiej, aby nie było pod drzewami, z których mogą wpadać liście, ale też było półcieniste. Nie chcemy w nim przecież gnijących liści i glonów. Jeśli postawimy je blisko tarasu, będzie przyjemnie chłodzić powietrze... ale też mogą rozwijać się w nim komary, które potrafią zepsuć wieczór. Z kolei oddalone od miejsca odpoczynku będzie zachęcające dla małych ssaków i płazów, które przy okazji zajmą się nieproszonymi owadami.

Zdecyduj się na kształt i budulec

Oczko wodne możemy zbudować z kilku materiałów. Tradycyjnie są to glina i beton, a współcześnie także mata bentonitowa, folia PCV albo z EPDM (geomembrana). Te dwa ostatnie budulce możemy dowolnie formować. Możemy też kupić gotowe formy do oczek wodnych, które ułatwią nam zadanie. Jeśli chcemy koniecznie stworzyć samodzielnie granice stawu, przed wykopem wyznaczmy brzegi wbitymi palami i sznurkami.

Wykop dół i zabezpiecz dno

Czas na wykopanie dołu pod oczko wodne. Pamiętajmy, by miało minimum 40 cm głębokości, oprócz miejsca na wyłożenie dna. Z płytkiego stawu woda będzie szybko wyparowywać w upalne dni. Oczywiście im większy staw, tym powinien być głębszy!

Jeśli zdecydowaliśmy się na glinę, ułóżmy 15 cm warstwę na dnie wykopu, zwilżając ją i ubijając, a następnie wysypmy żwirem. Beton, który sprawdzi się przy płytkich oczkach i tych o skomplikowanym kształcie, wylewa się w deskowaniu na dno. Mata bentoninowa to coś, co powinni ułożyć nam specjaliści. Do takich, którzy zakładają oczka wodne w wymarzonym przez właściciela ogrodu kształcie należy m.in.: Michał Szkuat z Gdańska. Wykona on perfekcyjne oczko wodne na życzenie klienta. Folia PCV musi wystawać poza obrys brzegu. Trzeba ją dodatkowo wysypać piaskiem, żwirem lub kamykami. Folia EPDM, która przyda się szczególnie przy dużych stawach, powinna być położona na dnie wzmocnionym betonem, a następnie zasypana kilkucentymetrową warstwą żwiru. Gotową formę po prostu wsadzamy do wykopu zgodnie z instrukcją producenta.

Roślinność i urządzenia

Na samym końcu pozostaje obsadzenie brzegu roślinnością, najlepiej w przystosowanych do tego koszykach i kieszonkach z włókna kokosowego. Pamiętajmy także o zakupie urządzeń do utrzymania oczka: filtrów z pompami czy lamp UVC. Bez nich nasz staw zmieni się w śmierdzące bajoro, dlatego lepiej na nich nie oszczędzać!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz