Artykuł sponsorowany

Jak założyć księgę wieczystą?

Jak założyć księgę wieczystą?

Zakup mieszkania, domu czy niezabudowanej nieruchomości wiąże się z koniecznością skompletowania odpowiednich dokumentów. Jednym z najważniejszych z nich jest księga wieczysta. To dzięki niej można ustalić, czy na mieszkaniu ciążą hipoteki, egzekucje komornicze oraz kto jest jej właścicielem. Jednak niekiedy zdarza się, że księga wieczysta nie jest prowadzona dla nieruchomości. W jaki sposób można ją wtedy założyć?

Jakie nieruchomości mogą mieć założoną księgę wieczystą?

Zgodnie z polskim prawem wszystkie nieruchomości powinny mieć założoną księgę wieczystą. Dlatego musi być ona prowadzona dla lokali mieszkalnych, nieruchomości zabudowanych oraz niezabudowanych. Można także założyć ją dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Jest to w wymagane w sytuacji, kiedy lokal taki jest kupowany za środki pochodzące z kredytu bankowego i będzie ciążyła na nim hipoteka.

Ponadto księgi wieczyste prowadzi się dla lokalów pochodzących z rynku pierwotnego, a także dla działek, które do tej pory wchodziły w skład większej nieruchomości. W niektórych przypadkach księga wieczysta może zostać założona przez właściciela nieruchomości, jednak zdarza się, że trzeba w tym celu udać się do notariusza.

Założenie księgi wieczystej wymaga złożenia wniosku do sądu wieczystoksięgowego. Jego sporządzenie nie jest proste – jego treść musi być bardzo dokładna. Dodatkowo muszą być do niego załączone wymagane dokumenty. Aby uniknąć błędu i odrzucenia wniosku, warto zadanie to powierzyć notariuszowi” – mówi specjalista z Kancelarii Notarialnej Łukasza Chwiałkowskiego w Toruniu.

Zakładanie księgi wieczystej

W zależności od tego, czy księga wieczysta ma być założona dla lokalu, działki gruntu czy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, wymagane jest załączenie do wniosku innych dokumentów.

Jeżeli jej założenie wiąże się z wyodrębnieniem lokalu z nieruchomości wspólnej, do wniosku wieczystoksięgowego należy dołączyć takie dokumenty jak wypis z kartoteki budynku i lokalu, jego rzut oraz zaświadczenie o jego samodzielności. W ten sposób postępuje się, kiedy sprzedawane jest mieszkanie pochodzące z rynku pierwotnego.

Gdy księga ma dotyczyć działki gruntu odłączanej z większej nieruchomości, trzeba przygotować wypis i wyrys z rejestru gruntów. Natomiast aby mogła być prowadzona dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, należy postarać się o zaświadczenie o położeniu i powierzchni lokalu ze spółdzielni mieszkaniowej.

Notariusz składa wniosek o założenie księgi w formie elektronicznej i dostarcza wypis aktu bezpośrednio do sądu. Skorzystanie z jego usług to gwarancja bezbłędnego sporządzenia treści tego dokumentu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz