Materiał Partnera

Jak założyć firmę?

Jak założyć firmę?

Wielu osobom, nie tylko młodym, marzy się porzucenie pracy na etacie i założenie własnej firmy, w której sami by byli sobie szefem. Przed podjęciem ostatecznej decyzji powstrzymuje zwykle brak odpowiedniego doświadczenia i wiedzy, jak w praktyce wygląda założenie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Trudną sprawą początkującym przedsiębiorcom wydają się też wszelkie formalności i sprawy urzędowe.

Wybór formy działalności

Pierwszą decyzją, jaką trzeba podjąć jest ta o wyborze formy działalności. Najczęściej wybierana jest jednoosobowa działalność lub spółka cywilna. Więcej informacji o ich funkcjonowaniu można znaleźć w Ustawie Prawo przedsiębiorców i w Kodeksie cywilnym. Spółka cywilna może być korzystną opcją dla tych, którzy zamierzają prowadzić firmę wspólnie z co najmniej jedną osobą. Inne formy działalności, czyli spółki osobowe generują już więcej komplikacji oraz wymagają zgromadzenia większego kapitału zakładowego na starcie.

O jakich formalnościach należy pamiętać?

Wbrew pozorom, tych formalności nie ma wcale tak dużo (w przeszłości było więcej), choć sceptycy podają często przykłady krajów europejskich, w których łatwiej zarejestrować własną działalność. Jeśli chodzi o nasz kraj, jedną z podstawowych formalności jest formularz CEIDG-1, który osoba zakładająca firma uzupełnia swoimi danymi osobowymi, danymi firmy oraz wskazuje wybraną przez siebie formę opodatkowania. Wspomniany druk stanowi jednocześnie wniosek o wpis do Rejestru REGON, zgłoszenie identyfikacyjne albo aktualizacyjne do naczelnika urzędu skarbowego (NIP), oświadczenie o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, zgłoszenie albo zmianę zgłoszenia płatnika składek do ZUS, oświadczenie o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego w przypadku rolników. Jak podkreśla nasz ekspert z Biura Rachunkowego Tormot, dużą zaletą jest fakt, że wypełniony formularz można złożyć drogą elektroniczną poprzez stronę WWW. Można zanieść go też osobiście do urzędu. Poza złożeniem CEIDG-1 konieczna jest również wizyta w urzędzie skarbowym, w którym następuje rejestracja płatników podatku VAT (złożenie formularza VAT-R). Dodatkowy formularz (PCC-3) składają nowi przedsiębiorcy, którzy wybrali spółkę cywilną jako formę prowadzenia działalności. Ostatnią istotną kwestią jest ZUS: druk ZUS ZUA lub ZZA można złożyć wraz z formularzem CEIDG-1 bądź w przeciągu siedmiu dni od rejestracji firmy. Jak widać założenie firmy tylko na pierwszy rzut oka wydaje się skomplikowane,  w razie jakichkolwiek wątpliwości można też poradzić się specjalisty z biura rachunkowego.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz