Materiał Partnera

Jak zadbać o swoją turbosprężarkę?

Jak zadbać o swoją turbosprężarkę?
Turbosprężarka okazała się dla branży motoryzacyjnej wynalazkiem ze wszech miar przełomowym. To dzięki niej można wydobyć z silnika znacznie większą moc, a także zwiększyć jego elastyczność. Niemniej jednak, choć turbosprężarki wykonywane są z coraz nowocześniejszych materiałów, wciąż ulegają różnego rodzaju awariom. Do powstania wielu z nich przyczyniają się sami użytkownicy. Co warto wiedzieć, aby we właściwy sposób zadbać o tę niezwykle istotną część?

Turbosprężarki a kwestia wymiany oleju

Choć nie wyda się to dla wielu użytkowników samochodów tak oczywiste, niezwykle ważną rolę w tym, aby turbosprężarka mogła pracować długo i bezawaryjnie, jest regularna wymiana oleju silnikowego. To właśnie olej odpowiedzialny jest za jej chłodzenie i smarowanie. W momencie, w którym kierowcy zapominają o jego regularnej wymianie, poprzez procesy eksploatacyjne, ulega on silnym zanieczyszczeniom. A to zaś bezpośrednio przyczynia się do zwiększenia oporów pracy łożysk. Nie można także pominąć kwestii zanieczyszczeń stałych, których zawartość w zabrudzonym oleju, powoduje wycieranie się powierzchni wałka, zaburzając jego kalibrację, a co za tym idzie, wyważenie.

Przy pracach serwisowych związanych z olejem nie można zapominać także o wymianie filtra olejowego. Koszty jego zakupu nawet w przypadku samochodów klasy premium są bardzo niskie, a ewentualne zaniedbanie tego procesu może nieść ze sobą absolutnie katastrofalne konsekwencje. Zasada ta dotyczy zarówno nowoczesnych turbosprężarek montowanych w silnikach wysokoprężnych, jak i tych, które stanowią element jednostek wolnossących. Jak jeszcze zadbać o turbosprężarkę?

Zadbaj o właściwy styl jazdy!

Zdecydowanie nie można zapominać o tym, iż silnik turbodoładowany, zanim osiągnie optymalną temperaturę pracy, musi przez jakiś czas się nagrzewać. W zależności od pojemności jednostki napędowej oraz warunków atmosferycznych może trwać to od kilku do aż kilkunastu minut. W czasie tym należy unikać nadmiernego obciążania silnika poprzez jazdę na wysokich obrotach. Po przebyciu trasy nie można również natychmiast wyłączać silnika.

Pojawia się zatem zasadnicze pytanie, co jeśli dojdzie do awarii turbosprężarki? Na całe szczęście jest to element, który podlega procesowi regeneracji. Zabieg ten ma za zadanie przywrócenie właściwości konkretnego komponentu, które będą jak najbardziej zbliżone do tych, które cześć posiadała w momencie wyprodukowania. Jest to jednak zadanie niezwykle trudne i przede wszystkim wieloetapowe. Dlatego w kwestii tej zdecydowanie warto zaufać najlepszym mechanikom, do których zdecydowanie zalicza się firma Turbor Regeneracja. Choć regeneracja wiąże się z pewnymi odczuwalnymi wydatkami, to są one nieporównywalnie mniejsze od tych, jakie przyszłoby nam zapłacić za nową. 
Opracowanie:
Mielec, Strefowa 9
tel. 504 530 667
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz