Artykuł sponsorowany

Jak zadbać o długą żywotność i bezawaryjność domowego klimatyzatora?

Jak zadbać o długą żywotność i bezawaryjność domowego klimatyzatora?
Nowoczesne klimatyzatory obecnie spotykane są nie tylko w biurach, ale także w domach i mieszkaniach prywatnych. Taki stan rzeczy wynika z coraz atrakcyjniejszych cen oraz estetyki samych urządzeń, które idealnie pasują zarówno do nowoczesnego, jak i klasycznego wystroju wnętrz. Pomimo postępu technologicznego, jaki dokonał się w tej dziedzinie, klimatyzatory wciąż narażone są na awarie. Jakie są ich objawy i czy można uniknąć problematycznej sytuacji?

Jak rozpoznać usterkę klimatyzatora?


Pod tym kątem klimatyzatory są urządzeniami dość specyficznymi, ponieważ mogą ulec zarówno awarii mechanicznej, jak i elektrycznej. Choć przyczyny powstania problemu zazwyczaj są zupełnie różne, to jednak każdy użytkownik powinien poradzić sobie z samodzielnym zinterpretowaniem objawów. Są one bardzo charakterystyczne i szybko odczuwalne. Mowa tutaj przede wszystkim o sytuacji, w której po ustawieniu odpowiadającej nam temperatury, powietrze w pomieszczeniu schładza się lub nagrzewa zdecydowanie wolniej, niż było do dotychczas. Wyraźne spadki wydajności w zdecydowanej większości przypadków związane są z uszkodzeniem sprężarki.

Za bardzo niepokojący objaw można również uznać nieprzyjemny zapach wydobywający się z nawiewów. Świadczy to, że wewnątrz instalacji powstały dogodne warunki dla  rozwoju pleśni i grzybów. Jeżeli zbagatelizuje się sprawę, niestety należy liczyć się nie tylko z poważnym uszkodzeniem samego klimatyzatora, ale także z konsekwencjami zdrowotnymi. O sytuacji krytycznej poinformuje nas również woda cieknąca z parownika oraz głośna praca urządzenia. Klimatyzator może także przestać odpowiadać na wydane za pomocą pilota polecenia. Ma to oczywiście związek z wadliwie funkcjonującą elektroniką. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak naprawić klimatyzator?


Współcześnie awaria klimatyzatora bardzo rzadko wynika z ewentualnych wad powstających na etapie produkcji. Najczęstszą przyczyną szybszego zużycia eksploatacyjnego poszczególnych elementów, jest brak należytej częstotliwości wykonywania prac serwisowych. W przypadku dostrzeżenia pierwszych objawów usterki, klimatyzator powinien zostać natychmiast wyłączony. Pozwoli to zatrzymać jej progres i znacznie zwiększy szanse na szybką i tanią naprawę. Nie należy również zapominać, iż do przywrócenia urządzeniu pełnej funkcjonalności, potrzebna jest nie tylko fachowa wiedza, ale także specjalistyczny sprzęt. Dlatego też procedura postępowania powinna przebiegać w określony sposób.

Po pierwsze, trzeba zrezygnować z próby samodzielnego poradzenia sobie z problemem, ponieważ przynosi to efekty odwrotne do oczekiwanych, a po drugie zaś, poprosić o pomoc profesjonalistów, którzy zajmą się zdiagnozowaniem awarii oraz ustaleniem planu postępowania. Jak podkreślają specjaliści z firmy Climaher, klucz do zachowania sprawności domowego klimatyzatora stanowi regularne przeprowadzanie prac serwisowych polegających m.in. na czyszczeniu filtrów powietrza, uzupełnieniu lub wymianie czynnika chłodzącego, a także na sprawdzeniu szczelności. I choć wiąże się to z pewnymi wydatkami, to są one nieporównywalnie mniejsze do konieczności zakupu nowego urządzenia.

Opracowanie:
Gdynia, Rydzowa 13 lok. 12
tel. 609 004 547
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz