Artykuł sponsorowany

Jak zadbać o bezpieczeństwo ekipy budowlanej podczas wykopów?

Jak zadbać o bezpieczeństwo ekipy budowlanej podczas wykopów?

Budowa obiektów użyteczności publicznej, dróg, budynków mieszkalnych związane jest z koniecznością przeprowadzenia prac ziemnych. Każdy etap budowy powinien przede wszystkim przebiegać w sposób bezpieczny zarówno jeśli chodzi o sam przebieg robót ziemnych, jak i zabezpieczenie infrastruktury już istniejącej wokół miejsca prowadzenia inwestycji. Jak zapewnić bezpieczeństwo ekipie budowlanej podczas wykonywania wykopów przestrzennych?

Zawsze zgodzie z planem BiOZ

Każdy rodzaj prac nie tylko roboty ziemne rozpocząć się muszą od dokładnego instruktażu ekipy budowlanej, czyli zapoznania ich z instrukcją bezpiecznego wykonywania robót i obowiązującym planem BiOZ. Plan BiOZ to nic innego jak instruktaż stanowiskowy na budowie. Instruktaż stanowiskowy musi być sporządzany w przypadku inwestycji, w trakcie realizacji, których będą prowadzone prace na wysokościach lub prace ziemne. Obowiązek sporządzenia planu BiOZ spoczywa na kierowniku budowy lub osobę przez niego upoważnioną, ważne, aby po pierwsze wykonać go przed rozpoczęciem prac, i po drugie musi zawierać właściwie opisane dane dotyczące bezpieczeństwa, jakie znajdują się w projekcie inwestycji.

Każdy rodzaj prac na budowie musi zostać „opisany” pod kątem możliwego do zaistnienia ryzyka. Musi określać jego skalę, miejsce i czas wystąpienia i oczywiście sposób zabezpieczenia się przed jego wystąpieniem. Plan BiOZ to równie ważny aspekt prowadzania prac ziemnych, wykonywania wykopów przestrzennych i ich metod zabezpieczania, jak stosowany przez firmę park maszynowy. Wykonanie wykopów, jak również usługi zabezpieczania wykopów przestrzennych powinny być zlecone firmie z doświadczeniem, dysponującym niezawodnym sprzętem specjalistycznym do zabezpieczenia ścian wykopu. Przykładem takiej firmy jest Przedsiębiorstwo Wod-Inż. w Warszawie.

Jak bezpiecznie prowadzić prace związane z wykopami?

Po pierwsze każde prace ziemne muszą być wykonywane zgodnie z projektem robót ziemnych. Początkiem prac związanych z wykopami jest wyznaczenie dróg dojazdowych dla maszyn i urządzeń oraz dróg transportowych i ruchu pieszego o odpowiednio dobranej nośności terenu. Ważne jest, aby drogi transportowe nie znajdowały się bliżej niż w odległości 60 cm od krawędzi wykopu. Konieczne jest przeprowadzenie również prac odprowadzających wody opadowe, które chronić będą wykop przed zalaniem, bądź też zapewnienie spadków umożliwiających odprowadzanie wody od krawędzi.

Każdy obiekt, który musi zostać na terenie budowy, podobnie jak urządzenia i roślinność musi zostać zabezpieczona zgodnie z planem BiOZ. Przed rozpoczęciem prac ziemnych związanych z wykopem należy zabezpieczyć przed wpadnięciem do wykopu, stosując odpowiednie sposoby zabezpieczeń, zgodnie z obowiązującymi przepisami, np. poprzez zastosowanie barierek ochronnych, poręczy. Zabezpieczenia do wykopów dobrane do głębokości wykopu stosuje się w wykopach o głębokości powyżej 100 cm. Przy większych głębokościach tylko pomoc fachowców pozwoli wykonać prace zabezpieczające wykop zgodnie z zaleceniami w planie BiOZ, czy też obowiązującymi przepisami. Najczęściej zabezpieczeniem będzie to wykonanie ścianki szczelinowej, obudowy berlińskiej, ścianki szczelnej bądź palisady.

Opracowanie:
Warszawa, Modlińska 270
tel. 22 614 83 71
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz