Materiał Partnera

Jak zadbać o automatyczną skrzynię biegów?

Jak zadbać o automatyczną skrzynię biegów?
Choć ze względu na swoje gabaryty i wagę skrzynia biegów może stwarzać ważenie absolutnie niezniszczalnej, to prawda okazuje się zupełnie inna. Jest to relatywnie czuły układ połączonych ze sobą i zależnych od siebie komponentów, które mogą ulec awarii. Zdarzają się oczywiście wady fabryczne, ale należą one do rzadkości. Zdecydowanie częściej do uszkodzenia skrzyni przyczyniają się sami użytkownicy. W jaki sposób zatem zadbać, a co za tym idzie, zwiększyć żywotność skrzyni?

Automatyczne skrzynie biegów a kwestia serwisu

Nie ulega żadnej wątpliwości, że automatyczne skrzynie biegów cieszą się coraz większą popularnością i coraz większym uznaniem wśród klientów, zainteresowanych kupnem nowego samochodu. Ogromna renoma takiego rozwiązania wynika przede wszystkim ze znacznego podniesienia komfortu podróży i wygody samego użytkownika, który nie musi siłować się z dźwignią, jednocześnie kontrolując wskazania obrotomierza. Niemniej jednak owa automatyczność skrzyni, często budzi dość niebezpieczne skojarzenia, które pozwalają właścicielowi myśleć, iż jest to element bezobsługowy – bo przecież „automatyczny”. Nic bardziej mylnego.

Aby nie narażać się na ewentualne awarie, a co za tym idzie, uszczuplenie domowego budżetu, w żadnym wypadku nie można zapominać o konieczności regularnego serwisowania skrzyni, a w szczególności o wymianie oleju. Dlaczego? Otóż dlatego, iż badania specjalistów wyraźnie pokazują, iż zaniedbanie tego procesu, może skrócić żywotność skrzyni o mniej więcej o połowę. Co jeszcze warto wiedzieć?

Automatyczna skrzynia biegów – codzienna jazda

Czynnikiem, który bezpośrednio wpływa na zużywanie się komponentów skrzyni biegów, jest sposób, w jaki prowadzimy nasz samochód każdego dnia. Zdecydowanie warto dopasować styl jazdy do realnych możliwości silnika i układu przeniesienia napędu. Wszyscy ci, którzy lubią postrzegać swojego rodzinnego sedana w kategoriach samochodu sportowego i startować spod każdych świateł z piskiem opon, muszą liczyć się z tym, że wizyta w u mechanika jest jedynie kwestią czasu. Początkowa faza podróży jest ogólnie bardzo ważna. Zawsze należy pamiętać, iż przed rozpoczęciem dynamiczniejszej jazdy, poczekać trzeba na rozgrzanie się oleju w skrzyni. W przypadku skrzyń automatycznych raczej zapomnieć trzeba o jeździe na tzw. luzie. Spada wtedy ciśnienie oleju, a tego zjawiska, automaty po prostu nie lubią.

Kiedy dojdzie do awarii, nie zaleca się również holowania samochodu. Sam proces naprawy skrzyni automatycznej różni się od tego, z czym można spotkać się w przypadku skrzyń manualnych. Prace powinny zostać wykonane jedynie przez wykwalifikowanych specjalistów, do których zdecydowanie zalicza się firma Auto-Mat, która dzięki umiejętności podejścia do każdego zlecenia w sposób indywidualny, wyrobiła sobie opinię jednej z najrzetelniejszych w regionie. Firma działa od 28 lat i była jedną z pierwszych tak specjalistycznych serwisów w Polsce. Wszyscy klienci mogą liczyć tu zarówno na miłą atmosferę obsługi, jak i bardzo korzystne ceny.

Opracowanie:
Kraków, Gromady Grudziąż 5
tel. 12 655 81 58
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz