Artykuł sponsorowany

Jak zachować bezpieczeństwo podczas wyburzania budynku?

Jak zachować bezpieczeństwo podczas wyburzania budynku?

Podczas wyburzania i rozbiórek bezwzględnie należy stosować się do pewnych zasad. Mają one charakter urzędowy i za ich nieprzestrzeganie można otrzymać karę. Wyburzanie to wyjątkowo niebezpieczna praca budowlana, powinna być wykonywana jedynie przez profesjonalistów. Zawalające się budynki są groźne nie tylko dla osób pracujących przy rozbiórce, ale też dla całego otoczenia.

Dokumentacja i zasady BHP to podstawa

Początkowym etapem jest stworzenie planu rozbiórki. Muszą go poznać wszystkie osoby, które uczestniczą w przedsięwzięciu. Konieczne jest wybranie osoby, która będzie pełniła funkcję kierownika budowy. Jego zadaniem jest wcielenie w życie zasad bezpieczeństwa i prowadzenie dziennika rozbiórki. Specjaliści z firmy Usługi Budowlane Roland Słoka przypominają o zaopatrzeniu się w tablice informacyjne w miejscu prowadzenia prac. Potrzebne jest także zezwolenie na przeprowadzanie tego typu robót. Przed rozpoczęciem wyburzania należy ogrodzić teren. Konieczne jest także odłączenie instalacji gazowych, kanalizacyjnych, wodnych oraz innych.

Jak zagwarantować bezpieczeństwo w czasie prac?

Jeśli rozbiórka odbywa się z użyciem materiałów wybuchowych, należy przed rozpoczęciem wystrzałów nadawać ostrzegawcze sygnały dźwiękowe. Teren wyburzania powinien zostać oczyszczony z wszelkich przedmiotów mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. W rozbiórkach tradycyjnych konieczne jest rozpoczęcie od górnych kondygnacji i schodzenie coraz niżej. Oczywiście nie można prowadzić prac jednocześnie na kilka poziomach. Ponadto, na niższych kondygnacjach nie powinna znajdować się żadna osoba. Gruz trzeba usuwać wraz z postępem prac. Gdyby zalegał, budynek mógłby zawalić się w sposób niekontrolowany. Jest jednak niedopuszczalne, aby jego usuwanie odbywało się poprzez zrzucanie z wysokości. W tym celu stosuje się rynny zsypowe.

Odpowiednie warunki i przygotowanie

Gdy w grę wchodzi rozbiórka budynków zasady pracy są ściśle określone. Należy przerwać działania, jeżeli występuje silny wiatr. Niedozwolona jest również praca po zmroku, nawet przy sztucznym oświetleniu. Firma zajmująca się rozbiórką ma obowiązek zaopatrzyć pracowników w odpowiednią odzież ochronną. Obejmuje ona ochronne maski, okulary, kaski, specjalne kurtki, spodnie i buty oraz szelki bezpieczeństwa. W takie elementy można się wyposażyć w hurtowniach BHP. Odpowiedni strój zabezpiecza pracownika przed możliwością doznania poważnych uszczerbków na zdrowiu.

Pozostała oferta firmy Usługi Budowlane Roland Słoka

Ta godna polecenia, zlokalizowana w miejscowości Stąporków firma budowlana świadczy szeroki zakres usług. Jej oferta obejmuje między innymi: niwelacje terenu, roboty ziemne, usługi koparką, przyłącza wodno-kanalizacyjne, a także transport kruszyw. To specjaliści, którzy nie boją się żadnych wyzwań. Pracują sprawnie, rzetelnie, terminowo, z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa. Usługi Budowlane Roland Słoka to firma, której warto zaufać!

Opracowanie:
Stąporków, pl. Wolności 2 lok. 10
tel. 731 445 657
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz