Artykuł sponsorowany

Jak zaaranżować łazienkę dla osoby niepełnosprawnej?

Jak zaaranżować łazienkę dla osoby niepełnosprawnej?

Osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach inwalidzkich lub mające znaczne trudności w poruszaniu się bezsprzecznie wymagają dostosowania do swoich potrzeb takich pomieszczeń jak łazienki. Najlepsi projektanci wnętrz udowadniają, że dzisiaj odpowiednie zaprojektowanie pozwala stworzyć taką przestrzeń, która będzie użytkowana przez osoby niepełnosprawne i starsze bez pomocy innych. Ograniczeniem nie jest bowiem choroba, a wyobraźnia. Jej granice na szczęście można przekraczać.

Funkcjonalna łazienka – tylko z pomocą projektanta

Aby stworzyć funkcjonalną łazienkę dla potrzeb osoby starszej czy niepełnosprawnej potrzeba wiedzy i umiejętności projektantów wnętrz. To oni po przeprowadzonym wywiadzie oraz po wizji lokalnej mieszkania/domu, będą w stanie przygotować piękną oraz przede wszystkim łatwą w użytkowaniu przestrzeń. Projektanci uwzględniają poziom niepełnosprawności osoby, jej przyzwyczajenia, wszystkie potrzeby, a także oczywiście gusta. Projektowana łazienka dla osób niepełnosprawnych musi być oczywiście nie tylko funkcjonalna, ale i piękna. O to dbają specjaliści ASPART MULTI DESIGN, których projekty są wyjątkowe i zawsze spełniają najwyższe oczekiwania klientów.

Jak powinna wyglądać łazienka dla osoby niepełnosprawnej?

Przy projektowaniu łazienki dla osoby niepełnosprawnej zwracana jest uwaga na każdy najmniejszy szczegół. Ważne jest zaproponowanie antypoślizgowych podłoży, które łatwo jest utrzymać w czystości, czy też takie przygotowanie drzwi, aby ich otwieranie oraz szerokość były idealnie dostosowane do możliwości ruchowych osoby niepełnosprawnej. Projektanci dbają także o to, aby włączniki światła były umieszczane na odpowiednich wysokościach, podobnie jak baterie umywalkowe czy zestawy WC.

Pod prysznicami montowane są specjalne krzesełka i barierki, a regulatory temperatury wody mogą być wykonane w wersji specjalnych łatwych w użytkowaniu paneli lub pilotów. Warto podkreślić również to, że łazienka dla osoby niepełnosprawnej nie musi przypominać pomieszczenia sanitarnego, charakterystycznego dla obiektów użyteczności publicznej. Projektanci wnętrz dbają o to, aby łazienki były piękne. Tworzone są zatem często w stylu skandynawskim, rustykalnym, art deco, nowoczesnym czy awangardowym. Mogą być przy tym naszpikowane elektroniką: głośnikami z muzyką, systemami alarmowymi, czujnikami.

Łazienka z dofinansowaniem? To możliwe!

Do projektantów wnętrz zgłaszają się rodzice z niepełnosprawnymi dziećmi, osoby od lat poruszające się na wózkach inwalidzkich czy też seniorzy, którzy z roku na rok mają coraz większe problemy z chodzeniem. Architekci często pomagają im nie tylko w samym tworzeniu pięknych łazienek, ale też w pozyskaniu dofinansowania na remont. Warto bowiem wiedzieć, że istnieje specjalny Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który może przyznać pieniądze na modernizację łazienki. Często środki przyznają również organizacje samorządowe i fundacje. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz