Jak wyznaczać i osiągać zamierzone cele?

Jak wyznaczać i osiągać zamierzone cele?

Wyznaczanie celów jest nieodłączną częścią naszego życia – zarówno osobistego, jak i zawodowego. Aby je osiągnąć, należy odpowiednio je sformułować i być konsekwentnym w ich realizacji. To właśnie prawidłowe wyznaczanie i planowanie celów jest kluczem do sukcesu. Jak to zrobić, by nasz plan nie prysł jak mydlana bańka? Przeczytaj nasze porady i zacznij nowy rok z przytupem.

Po co wyznaczać cele?

Jeśli prowadzisz firmę, z pewnością wiesz, że mając dobry plan, łatwiej jest zrealizować to, co sobie założyliśmy. Dzięki wyznaczeniu konkretnych celów stanie się on wyraźniejszy i bardziej realny. Ponadto, za każdym razem, gdy uda Ci się zrealizować swoje plany, zwiększy się Twoja motywacja do dalszego działania i osiągnięcie następnych założeń będzie dużo łatwiejsze. Konkretnie sprecyzowane cele pozwalają również na bieżącą kontrolę naszych założeń i reagowanie, jeśli coś będzie szło nie tak, jak pierwotnie zakładaliśmy. Pozwalają także na lepsze ukierunkowanie pracy zespołu i ustalenie priorytetów zadań.

Od czego zacząć wyznaczanie celu?

Zanim wyznaczysz cel, musisz mieć wizję, która będzie uzasadniać twoje działania. Wizja jest obrazem sytuacji, jakiej chciałbyś doświadczyć w przyszłości. Powinna być ona Twoją inspiracją do działania. Z wizji powinna z kolei wynikać misja, która będzie określać sposób jej zrealizowania i wyznaczać cel, który chcesz osiągnąć. Aby zrealizować misję, potrzebujesz planu, który jest zbiorem celów wraz z harmonogramem ich realizacji.

Jak wyznaczyć cel?

Przy wyznaczaniu celów kieruj się kilkoma zasadami, które sprawią, że łatwiej będzie je zrealizować. Prowadzisz firmę? Ustal jeden lub dwa cele strategiczne. Może to być na przykład większy udział w rynku, zwiększenie zysków czy powiększenie wartości akcji. Jeśli zaplanujesz więcej rzeczy, trudniej będzie Ci ustalić hierarchię między nimi.

Wyznacz „kamienie milowe” swojego planu – cele pośrednie, które podzielisz na mniejsze zadania do wykonania. Najlepiej jest określić cele roczne, kwartalne, miesięczne itd. Realizacja planów dziennych sprawi, że zrealizujesz plan miesięczny. Z kolei pomyślnie zrealizowany plan miesięczny pomoże w osiągnięciu celu kwartalnego lub rocznego.

Zapisz swój cel i opisz go w pozytywny sposób. Cel, który jest określony w kategoriach pozytywnych, jest dużo łatwiejszy do zrealizowania, unikaj więc słowa „nie”.

Zastanów się, jak osiągnąć cel. Następnie określ zadania, które musisz wykonać, aby zrealizować swoje plany. Być może okaże się, że potrzebujesz dodatkowych szkoleń i kursów, na które już teraz możesz się zapisać.

Dokładnie sformułuj swoje cele:

  • Cel musi być konkretny – do jego sformułowania użyj czasowników opisujących działanie. Unikaj sformułowań „chciałbym”, „mógłbym” itp.
  • Cel musi być ambitny i atrakcyjny – myśl o jego realizacji powinna być ekscytująca – wówczas będziesz mieć większą motywację, aby go zrealizować.
  • Cel musi być osiągalny – jeśli wyznaczysz cel niemożliwy do zrealizowania, osłabisz kreatywność i motywację pracowników.
  • Cel musi być mierzalny – tylko wtedy będziesz mógł ustalić, czy został zrealizowany.

Określ również czas, w którym zrealizujesz swoje założenia. Dobre zaplanowanie działań w czasie pozwoli na skonstruowanie planu ich realizacji. Pamiętaj, że przy ustalaniu ram czasowych musisz myśleć o najbliższej i długofalowej przyszłości firmy. W trakcie realizacji planu coś poszło nie po Twojej myśli? Ramy czasowe możesz dowolnie zmieniać w trakcie jego realizacji.

Jak skutecznie realizować swoje plany?

Najlepiej, jak jeszcze przed rozpoczęciem realizacji planu, zastanowisz się nad przeszkodami, które możesz napotkać podczas swoich działań. Wiedząc, że brakuje Ci zasobów (wiedzy, pieniędzy, pracowników) do osiągnięcia celu, będziesz w stanie wcześniej je zorganizować.

Zacząłeś realizować swój cel, ale coś idzie nie po Twojej myśli? Przede wszystkim nie poddawaj się po pierwszym niepowodzeniu. Błędy mogą zdarzyć się każdemu – ważne jest, aby wyciągnąć z nich wnioski. Dlatego nie zniechęcaj się, tylko pomyśl, co możesz zrobić w przyszłości, aby nie popełnić tego samego błędu drugi raz.

Zaplanowałeś, co chcesz osiągnąć, ale brakuje Ci wiary w siebie? Postaraj się to zmienić. Tzw. efekt Pigmaliona mówi o tym, że nasze przekonania mają siłę sprawczą, dlatego, jeśli wierzymy, że jesteśmy w stanie coś osiągnąć, zrobimy to. Bądź pewny siebie, a realizacja celów będzie łatwiejsza.

Jedną z najważniejszych rzeczy podczas realizacji planu jest konsekwencja, dlatego nie porzucaj czegoś, nad czym zacząłeś już pracować. Zawsze kontroluj sposób realizacji celu i weryfikuj swoje działania. Ich kontrola w wyznaczonych odcinkach czasowych (tygodniowych, miesięcznych itd.) pozwoli na efektywną realizację zamierzonego planu.

Udało Ci się osiągnąć swój cel? Gratulacje! Teraz, zamiast osiadać na laurach, zacznij realizować kolejny. Nowy rok to doskonały czas, aby zmotywować się do dalszej pracy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz