Jak wyrobić paszport?

Jak wyrobić paszport?

Planujesz wakacje poza granicami Unii Europejskiej? Pamiętaj, że musisz wyrobić paszport. To dokument, który uprawnia do przekroczenia granicy i poświadcza obywatelstwo polskie oraz tożsamość osoby w nim wskazanej. Jak go wyrobić? Ile to kosztuje i jak długo trzeba czekać? W jaki sposób wyrobić paszport dla dziecka? Odpowiedzi poznasz w naszym artykule.

Strony www Strony www

Paszport dla osoby dorosłej

Aby wyrobić paszport dla osoby pełnoletniej, należy złożyć odpowiedni wniosek w dowolnym punkcie paszportowym. Adresy punktów paszportowych w twoim mieście możesz znaleźć na stronie urzędu wojewódzkiego. Wniosek o paszport otrzymuje się w punkcie paszportowym – należy złożyć go osobiście. Wyjątkiem jest sytuacja, w której chcemy wyrobić dokument dla osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej (trzeba jednak pamiętać, że konieczna będzie jej obecność).

Do wniosku należy dołączyć 1 kolorowe zdjęcie, zrobione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku, o wymiarach 35x45 mm, dowód opłaty za paszport oraz dokument, który potwierdzi ewentualne prawo do ulgi lub zwolnienia z opłaty, dowód osobisty a także skrócony lub zupełny odpis polskiego aktu małżeństwa (jeśli nazwisko zostało zmienione po ślubie za granicą).

Paszport dla osoby pełnoletniej ważny jest przez 10 lat.

Paszport dla dziecka

Aby wyrobić paszport dla dziecka, również musimy udać się do punktu paszportowego z odpowiednim wnioskiem oraz 1 fotografią. Wniosek ten składają rodzice lub opiekunowie prawni. Możliwe jest złożenie wniosku przez jednego z rodziców lub opiekunów, jeśli przedłoży on pisemną zgodę drugiego z rodziców lub opiekunów. Taka zgoda musi być poświadczona przez notariusza.

Ważne jest, że rodzice lub opiekunowie dziecka muszą działać wspólnie, ponieważ do wydania dokumentu potrzebna jest pisemna zgoda obojga rodziców (pomijając sytuację, w której jeden z rodziców został pozbawiony władzy rodzicielskiej). Jeśli rodzice nie potrafią się porozumieć co do wyrobienia paszportu, zgodę zastępuje orzeczenie sądu rodzinnego. Przy składaniu wniosku dzieci, które ukończyły 5 lat muszą być obecne.

Paszport dla dziecka ważny jest przez 10 lat.

Paszport tymczasowy

W niektórych przypadkach możliwe jest ubieganie się o wydanie tzw. paszportu tymczasowego. Można się o niego starać, gdy nie posiadamy „normalnego” paszportu, a musimy pilnie wyjechać poza granice Unii Europejskiej w związku z chorobą, pogrzebem lub innym nagłym przypadkiem. Wydawany jest on również osobom przebywającym za granicą, na czas oczekiwania przez nie na doręczenie dokumentu sporządzonego w kraju oraz osobom, od których niemożliwe jest pobranie odcisków palców.

Aby uzyskać paszport tymczasowy, należy złożyć w punkcie paszportowym odpowiedni wniosek, do którego należy dołączyć dowód takiego zdarzenia. Paszport tymczasowy jest wyrabiany dużo szybciej, niż normalny i jest ważny nie dłużej niż 12 miesięcy. Należy się jednak liczyć z faktem, że taki dokument może nie zostać zaakceptowany we wszystkich państwach.

Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Aby otrzymać paszport, konieczne jest wniesienie odpowiedniej opłaty, najczęściej przelewem na wskazany przez urząd numer rachunku z dopiskiem „opłata paszportowa dla…”. Opłata za paszport wynosi 140 złotych, jednak niektórzy wnioskodawcy mogą liczyć na ulgi lub całkowite zniesienie opłaty.

Z 50% zniżki mogą skorzystać między innymi:

  • uczniowie i studenci,
  • emeryci i renciści, 
  • niepełnosprawni, 
  • osoby otrzymujące zasiłek stały,
  • osoby mające ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny.    

Z kolei z 75% ulgi mogą skorzystać osoby:

  • uczące się, mające poniżej 26 lat, pochodzące z rodziny wielodzietnej,
  • osoby niepełnosprawnej pochodzące z rodziny wielodzietnej. 

Bezpłatnie dokument otrzymają osoby, które ukończyły 70 lat i osoby, których wyjazd związany jest z długotrwałym leczeniem.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz