Artykuł sponsorowany

Jak wynająć lokal użytkowy i nie zwariować?

Jak wynająć lokal użytkowy i nie zwariować?

Rynek nieruchomość wypełniony jest tysiącami ogłoszeń sprzedaży i wynajmu mieszkań, a także domów. Nie tylko one mają wiele „kliknięć” w ofertę – szczególnie pożądane są lokale użytkowe. Modna siedziba biura w kamienicy, odpowiednio wyposażony gabinet dentystyczny, czy po prostu sklep, wymagają należycie przygotowanego miejsca działalności. Dowiedz się jak wynająć lokal użytkowy.

Czym jest lokal użytkowy?

Podstawową informacją dotyczącą lokalu użytkowego jest to, że nie jest to przestrzeń mieszkalna – jest to pomieszczenie, kilka pomieszczeń bądź cały budynek, przeznaczony na prowadzenie działalność gospodarczej. Można traktować taki lokal również, jako miejsce składowania różnego rodzaju towarów. Najpopularniejszym przeznaczeniem lokali użytkowych jest wykorzystywanie ich jako biur, gabinetów dentystycznych i lekarskich, a także sklepów. W przypadku poszukiwań odpowiedniego miejsca pod najem komercyjny, warto odwiedzać miejskie portale ogłoszeniowe, takie jak dlabydgoszczy.pl – tam bez problemu, znajdziesz ofertę, która będzie ułożona pod Twoje oczekiwania! Warto pamiętać, że bardzo często przy wynajmie lokalu użytkowego, będziesz musiał sam przystosować go tak, aby spełniał określone wymagania działalności, której się podejmiesz. Warto zatem szczegółowo określić budżet i wybrać najkorzystniejszą z możliwych lokalizacji – zwłaszcza, jeśli chodzi o sklep.

Jakie warunki musi spełniać lokal użytkowy?

Wymogów związanych z wyborem lokalu użytkowego jest wiele, a niektóre z nich są bardzo rygorystyczne. Określone są one w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku i normują między innymi usytuowanie lokalu użytkowego przeznaczonego dla danego przedsiębiorstwa czy organizacji, oraz normy techniczne, jakie musi spełniać lokal/budynek. Jeśli chodzi o biura i sklepy, to dowolność w wyborze miejsca jest duża. Inaczej jest jednak między innymi z gabinetami lekarskimi – one muszą mieć odpowiednią lokalizację, związaną z komfortem pacjenta oraz spełniać wymogi techniczne – odpowiednia ilość dróg ewakuacyjnych, zastosowanie materiałów wykończeniowych określonych standardów, a także wysoka jakość wszystkich instalacji. Lokale użytkowe wykorzystywane są również na siedziby organizacji rządowych, samorządowych, czy fundacji – one również muszą zostać w odpowiedni sposób przygotowane, aby podmioty mogły rozpocząć działalność.

Co powinna zawierać umowa najmu lokalu użytkowego?

Umowa najmu lokalu użytkowego nie różni się zbyt mocno od umowy najmu wykorzystywanej przy wynajmie mieszkań. Ważnym punktem jest jednak określenie, na jaki typ działalność udostępniane będą wyznaczone pomieszczenia. Kolejną różnicą jest również płynność. W zasadzie nie istnieje wiele regulacji, które definiują, w jaki sposób ma wyglądać umowa najmu użytkowego. Prawa i obowiązki wynajmującego i najmującego, można określić w sposób, prawie że dowolny. Ogromne znaczenie ma jednak czas obowiązywania danej umowy. Najlepiej zawierać umowy najmu lokalu użytkowego na czas określony w formie pisemnej, z datą pewną – zwłaszcza w przypadku długoterminowej działalności.  Poświadczenie notarialne jest w takim wariancie konieczne – pozwoli na korzystanie z lokalu, nawet w przypadku, kiedy właściciel postanowi je sprzedać. Jeszcze większe bezpieczeństwo dla lokali handlowych i komercyjnych zapewnia wpisanie wzmianki o zawarciu umowy do księgi wieczystej – często stosowane przy wynajmie lokali użytkowych, mających pełnić funkcję gabinetów medycznych czy szkół. Bardzo istotnym punktem jest również kwestia księgowa – wizyta w dobrym biurze rachunkowych jest jak najbardziej wskazana. Dowiesz się tam czy Twoja działalność jest zwolniona z podatku VAT. Jeśli tak, najlepiej szukaj właściciela lokalu, który również nie jest płatnikiem VAT – dzięki temu osiągniecie obopólną korzyść. Jeśli jesteś jednak płatnikiem VAT, musisz pamiętać, że większość właścicieli wystawia faktury VAT ze stawką 23%. Nie oznacza to jednak, że nie będzie Ci przysługiwał zwrot z urzędu skarbowego. Najczęściej jedynym kosztem wynajmu, jest stawka netto, a tym samym kwota VAT na fakturze jest neutralna.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz