Artykuł sponsorowany

Jak wymienić kocioł węglowy na gazowy?

Jak wymienić kocioł węglowy na gazowy?

Coraz większa świadomość ekologiczna, uchwały antysmogowe oraz ceny węgla jako surowca sprawiają, że piec węglowy jest mało efektywnym i drogim w utrzymaniu źródłem ciepła. Sprawdź, co należy zrobić, żeby przejść z ogrzewania węglowego na kocioł gazowy.

Korzyści z ogrzewania domu gazem

Instalacja gazowa pozwala nie tylko ogrzać dom i wodę, dzięki niej nie musimy się także martwić o paliwo do kuchenki. W przeciwieństwie do energii elektrycznej, bardzo rzadko zdarzają się przerwy w dostawie. Ogrzewanie gazowe umożliwia dostarczanie ciepła prawie bez ingerencji właściciela domu – w odróżnieniu od pieca węglowego, gdzie musimy dbać o dokładanie surowca, kontrolę temperatury itp. Do konserwacji i sprawdzenia szczelności instalacji gazowej wzywa się specjalistów, np. z firmy Monter Instalacji Sanitarnych, którzy posiadają duże doświadczenie, również w wymianie i montażu kotłów.

Obsługa pieca gazowego jest niezwykle prosta i nie będzie stanowić problemu nawet dla osób starszych. Na panelu ustawiamy pożądaną temperaturę wody w kranie, powietrza oraz godziny działania urządzenia. Zaletą instalacji gazowej jest gwarancja stałej temperatury w pomieszczeniach. Wiele osób, zwłaszcza te w podeszłym wieku, cenią sobie czystość – nie trzeba nosić węgla lub drewna, dokładać surowca do pieca, odświeżać i malować co kilka lat pomieszczenia, w którym znajduje się piec.

Co należy zrobić, by zmienić sposób ogrzewania?

Na początek warto wspomnieć, że na wymianę pieca c.o. na urządzenie gazowe możemy otrzymać dofinansowanie – ważne, by spełnić warunki programu. Jeśli w naszej okolicy znajduje się sieć gazowa, do zarządcy infrastruktury należy złożyć wniosek o wydanie tzw. warunków przyłączeniowych. Kiedy je otrzymamy, musimy zgłosić do specjalisty w celu sporządzenia projektu wewnętrznej instalacji gazowej, gdzie zostanie przedstawiony (opisowo i na rysunkach) przebieg instalacji. W odpowiednim dziale starostwa powiatowego składamy wniosek o pozwolenie na budowę wraz z projektem i załącznikami: opinią kominiarską oraz oświadczeniem o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością.  

Pomieszczenie, w którym będzie znajdował się piec gazowy, jest ściśle określone w przepisach. Jeśli posiadamy niewielką przestrzeń, możemy zdecydować się na kocioł kondensacyjny, wymaga on minimum 6,5 m3, otwarta komora spalania obliguje nas do instalacji go w pomieszczeniu o wymiarach nie mniejszych niż 8 m3. Przewód powietrzno-spalinowy musi zostać doprowadzony do istniejącego komina lub wyprowadzony przez ścianę na zewnątrz. Uwieńczeniem budowy jest próba szczelności instalacji, udokumentowana protokołem. Nie możemy także zapomnieć o podpisaniu stosownej umowy z dostawcą gazu – kompletujemy i składamy wszystkie dokumenty  powykonawcze a zakład gazowniczy określa termin instalacji gazomierza oraz rozpoczęcia podawania gazu.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz